Nejprve nakreslil Velkou knihu pekla, poté Simpsonovi. Matt Groening slaví 65. narozeniny

Karikaturista a autor několika animovaných postaviček Matt Groening slaví 65. narozeniny. Jeho nejznámějším seriálem jsou Simpsonovi, který se na televizních obrazovkách udržel už 30 sezon.

Portland (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matt Groening, autor seriálů Simpsonovi nebo sci-fi animáku Futurama | Zdroj: Profimedia

Matt Groening se narodil v roce 1954 v americkém Oregonu. Na střední škole se ukázalo, že má talent na kreslení. Jeho prvotinou byl komiks Life in Hell, v překladu Život v Pekle, na který navázaly ještě další díly – Škola je peklo, Láska je peklo, Práce je peklo a Velká kniha pekla.

Simpsonovi

Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem. Rodinku mohli diváci poprvé vidět v krátkém skeči 19. dubna 1987 v show Tracey Ullmanové. Plnohodnotný díl se na obrazovkách objevil o dva roky později. Seriál se vysílá už 30 sezón a televize ho zařazují do hlavního vysílacího času.

V 80. letech ho objevil producent James Brooks a požádal ho, aby vytvořil sérii krátkých skečů. Když ale scenárista Matt Groening čekal na schůzku s producentem a měl dlouhou chvíli, vymyslel koncept, podle kterého pak vznikla americká animovaná rodina Simpsonovi.

Seriál je inspirovaných nejbližší okolím Groeninga. Homer je reálné křestní jméno jeho otce, který byl také animátorem. Marge je pak jeho matka Margaret. V českém podání Jiřího Lábuse je nezaměnitelná. Dohady jsou i o jméně postavy Barta. Údajně jde o anagram slova brat – tedy spratek. Možná že do této postavy vtělil scenárista sám sebe.

Dalším známým animovaným seriálem Matta Groeninga je Futurama z roku 1999, který se odehrává ve vzdálené budoucnosti. Na rozdíl od Simpsonových už ale nové díly Futuramy nevznikají. Poslední, 140. díl, měl premiéru v září roku 2013.

Hrdinkou nového seriálu je opilá princezna. Autorem je Matt Groening

Číst článek

Nejnovějším autorovým projektem je seriál Disenchantment. Vzniká pro americkou streamovací službu Netflix. Odehrává se ve středověku a je o princezně Bean, která má problémy s alkoholem.

V den 58. narozenin Groeninga, získal karikaturista hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. O 12 let dříve už ji získali i Simpsonovi.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme