Herci nesouhlasí se spojením Národního divadla s Operou

Herci činohry Národního divadla se nechtějí vzdát hraní ve Stavovském divadle. Podle nejnovějších vizí ministerstva kultury by se právě toto divadlo na Ovocném trhu v Praze mělo stát scénou jen pro tituly spojené s mozartovskou tematikou. Tyto plány, umístěné na webu ministerstva, souvisejí s připravovaným spojením Státní opery a první české scény.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavovské divadlo, Praha 1

Stavovské divadlo, Praha 1 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Na plány ministerstva kultury spojit operu, balet a orchestr Národního divadla se Státní operou začínají reagovat zástupci obou těchto příspěvkových organizací. Minulý týden oznámil šéf opery Národního divadla Jiří Heřman, že za těchto podmínek nechce stát ve vedení souboru. Nově se k vizím ministerstva vyjádřil i šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.

„Zpočátku jsem to nepovažoval za zvlášť znepokojující, protože se mluvilo o budoucím osudu Státní opery a do toho jako činoherní režisér a šéf činohry zasahovat nemůžu a ani nechci. Nicméně plánovaná reforma, jak byla zveřejněná v médiích, počítá s tím, že činohra odejde ze Stavovského divadla. V tom případě se to týká nejen Národního divadla, ale celého českého divadla. A jsem přesvědčen, že je nutné do toho mluvit,“ uvedl Dočekal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zmizí ze Stavovského divadla činohra? Téma pro Michaelu Veteškovou v Ozvěnách dne. Hovořili jsme i s náměstkem ministra kultury Radkem Zdráhalem.

Jak v Ozvěnách dne upozornila redaktorka Michaela Vetešková, ministerstvo kultury minulý týden na své webové stránky umístilo ideovou studii o modelu moderního divadla v Praze. Jejími autory jsou tři lidé – odvolaný ředitel Moravskoslezského národního divadla Luděk Golat a divadelní publicisté Lenka Šaldová a Josef Herman.

V závěru jsou rozepsány návrhy, co s divadelními budovami: „Sídlo orchestru, sboru a baletu je ve Státní opeře, sídlo činohry na Nové scéně, Národní divadlo a Stavovské divadlo nejsou sídlem žádného souboru. V ND je činohra, česká opera a balet, ve Státní opeře je opera a balet a ve Stavovském divadle je mozartovská staggiona,“ uvádí se ve studii.

To je asi hlavní bod, který Michala Dočekala znepokojuje. „Je to zásadní zásah nejen do struktury Národního divadla. Je to problematické vzhledem k tomu, že to nebylo diskutováno, je to plán, který vznikl kabinetně. A druhá věc je, že to porušuje tradici, která tady je skoro 250 let, tradici činohry, která vznikla ve Stavovském divadle,“ vysvětlil.

Studie má být podkladem pro koncepční řešení

Náměstek ministra kultury Radek Zdráhal v Ozvěnách dne ale zdůraznil, že plánovaná reforma se netýká souboru činohry Národního divadla. Navíc se podle něj jedná o studii, na které pracoval pan Herman.

„A ta a tak je to i prezentováno, má být podkladem pro koncepční řešení. V těchto intencích byl naprosto přesně informován ředitel ND pan Černý,“ uvedl. Zdůraznil zároveň, že nikdy nebylo záměrem ministerstva kultury, že by činohra Národního divadla nemohla či neměla působit i v budově Stavovského divadla.

Ministr kultury Jiří Besser by se měl zítra ráno s činoherním souborem sejít a záměry ministerstva vysvětlit. Uvedl to pro Radiožurnál jeho tajemník Stanislav Brunclík.

Michaela Vetešková, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme