Bregovič: Každé dítě může s telefonem vytvořit film

Goran Bergovič v Karlových varech převzal od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. V neděli svým koncertem podpořil také nadaci Taťány Kuchařové. Jeho koncert přilákal kolem tří tisíc lidí. S umělcem, kterého proslavila zejména hudba k filmům Emira Kusturici, jsme mluvili nejen o filmové muzice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

46. filmový festival Karlovy Vary, Goran Bregovič

46. filmový festival Karlovy Vary, Goran Bregovič | Foto: Filip Jandourek

„Za posledních deset let jsem udělal velmi málo filmů. V určitém věku zjistíte, že nemá cenu plýtvat časem. To si můžete dovolit, když jste mladý. Šance, že budete skládat pro dobrý film, jsou malé. Stejné je to s kinem. Musíte jít stokrát, abyste uviděli kvalitní film.

Podívejme se například na kariéru Ennia Morriconeho, který je jedním z nejtalentovanějších skladatelů naší doby. Udělal víc než tři stovky filmů, což je neskutečné plýtvání talentem. A do biografie si může dát tak deset filmů. Dnešní filmy nepotřebují skladatele, potřebují jen podkreslovače (illustrators).

Film se stal průmyslovým produktem a ten potřebuje klišé. Nejsme v době, kdy ve filmech byl Strawinsky, protože film byl nový druh umění, ve kterém chtěl být každý. Je to nejdůležitější umění 20. století. Křišťálový globus vnímám jako znamení. Tento festival je jedním z těch, které podávají zprávu o tom, že film je stále uměním. Že je nejdůležitějším uměním naší doby.“


Přišel jste na chuť Karlovým Varům?

„Ó, ano, ano. Včera večer jsem byl venku. Karlovy Vary mi trochu připomínají Benátky. Opravdu jsou jako Benátky. Nemají vynucenou, nezbytnou krásu, spíš zajímavou příchuť. Je to malý zázrak v pustině. Takže cítíte, že jste v nevšedním místě. Je to šílená krása.“

Hodně filmů na festivalu se zabývá sociálními sítěmi a virtuální komunikací. Jak důležité jsou moderní technologie pro vaši tvorbu?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Vladimíra Kroce s Goranem Bregovičem

„Technologie mě vždy zajímaly. Ale víte, nakonec opravdu dojde na jednu z Marxových myšlenek, že umění skončí. Protože každé dítě může s telefonem vytvořit film. Přesně tak to Karel Marx předpovídal. Že v určitém bodě technologického vývoje se všichni staneme umělci. Že budeme mít čas být umělci. Což bude konec umění.

A mně se ta myšlenka líbí. Řekl bych, že se mi od Karla Marxe líbí nejvíc. A to je právě pěkné na nových technologiích. Že pro velké společnosti je vytváření velkých hvězd čím dál tím složitější. A vy můžete najít milióny a milióny hvězd. Stačí jít na internet. Uvidíte je všude. Fascinuje mě, že kdokoliv, kdo má počítač za dvě stě eur, může tvořit hudbu a někdo s telefonem může dělat filmy. Je to krásné.“

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme