Film Králova řeč má nejvíc nominací na ceny BAFTA

V Londýně oznámili nominace na letošní ceny Britské akademie filmových a televizních umělců (BAFTA), které jsou britským ekvivalentem amerických Oskarů. Nejvíc nominací získal snímek o zadrhávajícím králi Jiřím VI. The King´s Speech (Králova řeč).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Firth | Foto: Nicolas Genin

Snímek režiséra Toma Hoopera získal nominaci ve 14 kategoriích, mezi nimi i na nejlepší film. Už před tím slavil úspěch v Los Angeles na soutěži o Zlatý globus a zasvěcení pozorovatelé mu předpovídají úspěch nejenom v cenách BAFTA, ale i v Oscarech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nominace na filmové ceny BAFTA sledoval v Británii spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Druhý nejvyšší počet nominací, 12, má film Černá labuť. Relativně pozadu zůstal snímek The Social Network s šesti nominacemi.

V kategorii nejlepší režisér jsou kromě Toma Hoopera nominováni Darren Aronofsky (Černá labuť), David Fincher (The Social Network), Christopher Nolan (Inception) a také Danny Boyle za film 127 hodin.

Z herců na sebe v poslední době poutá největší pozornost Colin Firth, který je známý také z několika televizních seriálů. Z Los Angeles si přivezl čerstvý Zlatý globus za svůj výkon ve filmu Králova řeč a je také nominována na cenu BAFTA v kategorii nejlepší herec. Natalie Portmanová dostala nominaci na nejlepší herečku za hlavní roli baletky v Černé labuti.

Značné překvapení pak vyvolala nominace britského herce Peta Postlethwaitea na nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu Město. Postlethwaite totiž před dvěma týdny zemřel na rakovinu. Jako nejlepší herečka ve vedlejší roli je mezi nominovanými Helena Bonhamová Carterová jako manželka krále Jiřího XI. ve filmu Králova řeč.

Ceny BAFTA budou oficiálně vyhlášeny v Královské opeře v Londýně 13. února. Večerem, který přímým přenosem vysílá televize BBC, bude už popáté provázet televizní moderátor Jonathan Ross.

BAFTA byla založena v roce 1947 pod názvem Britská filmová akademie jako dobročinná organizace na podporu britské kinematografie. Mezi zakladateli byli režiséři David Lean a Alexander Korda nebo herec Charles Laughton. Akademie se postupně rozšiřovala a pod svá křídla přijala i televizní umělce a jejich tvorbu.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme