Radiodokumenty v Jihlavě přiblíží rok 1968 i rozpad Československa
Nedílnou součástí mezinárodní festivalu dokumentárních filmů Jihlava se stala i sekce Radiodokumenty. Tu připravuje Český rozhlas. Ve čtyřech moderovaných poslechových blocích se představí jak česká tvorba, tak i to nejzajímavější ze zahraničí.
V Jihlavě nebude chybět ani dokument, který představuje unikátní záznamy vysílání ze srpnové okupace roku 1968.
Tvůrcům se při natáčení povedlo náhodou sehnat i unikátní záznamy rozhlasového vysílání, ve kterých mluví herec Jan Tříska a Václav Havel.
Kurátorem nedělní části programu bude britský producent Allan Hall. V jihlavském kině Dukla představí ukázky z prací nezávislé produkční společnosti Falling Tree Production a mluvit bude i o tvůrčím přístupu k dokumentu.
O programovou náplň sekce radiodokumentů na MFDF v Jihlavě se zajímala Eva Rajlichová
„Má hudební zázemí, pracoval dříve v BBC jako hudební redaktor a na jeho dílech je to znát. Nevěnuje se příliš investigativní žurnalistice, ale jeho přístup jde směrem prozkoumávání reality skrze prostředky rozhlasu nejvlastnějšími – tedy zvukem, slovem a hudbou,“ popisuje Eva Nachmilnerová z Českého rozhlasu.
Zájemci by si neměli nechat ujít ani dokument Jana Sedmidubského Dvacet let po rozvodu. „Je to takové bilancování o tom, proč došlo k rozpadu Československa, jakou cestou se Češi a Slováci vydali a je to dotaženo do současnosti, v čem je rozpad poznamenal. Vystupují v něm mimo jiné novináři Štefan Hríb, Martin Šimečka nebo sociolog Martin Bútora,“ vysvětluje Nachmilnerová.
Zajímavý zážitek slibuje i příspěvek Dominiky Švecové, který natáčela v Irsku. „S tamějším košíkářem, velmi osobitým charakterem. Rozhodli jsme se linii jeho vyprávění doplnit zvukovou složkou, na které participovala francouzsko-česká hudebnice, takže je to zvukově velmi intenzivní a bohatý dokument,“ uzavírá Nachmilnerová.
Poslechnout si některý z rozhlasových dokumentů je možné na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava naposledy v pondělí 28. října.