Železná lady má premiéru. Kritici chválí spíš Streepovou než samotný film

Evropskou premiéru dnes má film Železná lady. Margaret Thatcherovou, tedy jedinou ženu, která kdy byla premiérkou Velké Británie v něm hraje americká herečka Meryl Streepová. Z toho, co je zatím známé o filmu, vyplynuly smíšené reakce. Kritici kladně hodnotí herecký výkon Streepové, ale to, jak věrně snímek odráží život a politické působení Margaret Thatcherové, někteří zpochybňují. Českou premiéru bude mít film v březnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo na snímku je skutečná Margaret Thatcherová a vpravo herečka Meryl Streepová v hlavní roli filmu Železná lady.

Vlevo na snímku je skutečná Margaret Thatcherová a vpravo herečka Meryl Streepová v hlavní roli filmu Železná lady. | Zdroj: Reuters

Thatcherová vládla Velké Británii 11 let. Za tvrdých reforem přišly o práci dva miliony lidí, nastartoval se ale hospodářský růst. Zvítězila ve válce proti argentinské invazi na Falklandské ostrovy. Nakonec ale na svou funkci musela rezignovat.

Film nedokumentuje jen 11 let Margaret Thatcherové v nejvyšší politické funkci. Dívá se na ně zpětně pohledem bývalé premiérky.

„Je to její pohled. Je to velmi subjektivní ohlédnutí za velkým životem. Je to pohled zpátky na moc z pozice bezmocnosti,“ řekla o filmu Meryl Streepová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Davida Koubka o uvedení filmu Železná lady do kin v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Thatcherová musela kromě těžkých politických kroků zvládnout prorazit ledy předsudků a dlouho fungujících pravidel, probourat se do typicky mužského prostředí.

Film ale také ukazuje, jak jí kariéra narušila osobní život. Železná Lady je ženský film. Podle scénáře Abi Morganové ho natočila režisérka Phyllida Lloydová, která už se Streepovou natočila muzikálový film Mamma Mia. V rozhovoru s kritikem Scottem Feinbergem řekla, že se pokusila zbořit dva přežívající pohledy na Margaret Thatcherovou.

„Jakási příšerná čarodějnice, žena-ďábel, která zničila životy milionů lidí. A na druhé straně svatá Margaret, která vytrhla Británii z její poválečné stagnace. Bylo nesmírně zajímavé při přípravě filmu mluvit s lidmi z obou stran, kteří toho o ní tolik vyprávěli,“ uvedla Meryl Streepová.

Mnozí Britové nevzpomínají na dobu vlády Železné lady rádi. Bylo to těžké období, stejně jako teď, kdy vládne Thatcherová bez kabelky, tedy David Cameron. Jak přijmou samotný film, bude jasné až po páteční premiéře na „ostrovech“.

Samotná baronka Thatcherová už k filmu mnoho neřekne. Poslední léta na veřejnosti nevystupuje. Trpí demencí, nemocí, co i z nejsilnějších osobností udělá lidské bytosti, které ztrácejí slova, vzpomínky i životní energii. Její příběh ale může říct mnohé v době, kdy se železných lady či gentlemanů nedostává.

David Koubek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme