Zemřel Marian Wantola, táta animovaných chlapců Bolka a Lolka

Polsko vzpomíná na jednoho s nejstarších animátorů Mariana Wantolu. Autor i u nás známých a populárních postaviček Bolka a Lolka zemřel ve věku 86 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolek a Lolek | Foto: Studio Filmów Rysunkowych

Dvojice chlapců Bolek a Lolek má hodně společného s českým Krtečkem: také se v něm téměř nemluví. Proto se obě pohádky líbí i těm nejmenším dětem bez ohledu na jejich jazykové vybavení.

Kreslená klasika příběhů chlapců Bolka a Lolka vznikla již v 60 letech, ale díky internetu a DVD nosičům ji mohou sledovat i současné děti.

Marian Wantola však upadal postupem času v zapomnění. Znovu se do popředí zájmu dostal až několik týdnů před svou smrtí. Polské internetové servery totiž dopodrobna vylíčily, že umělec žije v nouzi, v plesnivém bytě, nemá plyn ani vodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na animátora Mariana Wantolu vzpomínala v Ranním Radiožurnálu redaktorka Alžběta Havlová

Na umělcovu podporu lidé vzápětí zaslali v přepočtu více než půl milionu korun, ačkoli sám Wantola si na svůj úděl nijak nestěžoval. Zemřel tedy na pokraji extrémní chudoby a téměř bez prostředků.

Kariéra animátora Wantoly začala v roce 1951 v polském Studiu kreslených filmů, kde pracoval téměř 50 let. Za svoji kariéru se podílel i na dalších animovaných televizních seriálech.

Wantola podle pozůstalých svou práci miloval a rád se setkával s dětmi, kterým byly jeho animované filmy určené především. Nejraději měl podle listu Gazeta Wyborcza postavičku psa Rexíka, která je ale českým divákům méně známá než dvojice Bolek a Lolek.

Alžběta Havlová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme