Slavný český skladatel a nositel Grammy Jan Hammer slaví pětašedesátiny

Přesně před 65 lety se narodil hudební skladatel a instrumentalista Jan Hammer. Syn známé jazzové zpěvačky Vlasty Průchové po vpádu sovětských vojsk emigroval a přestěhoval se do Ameriky. Je nositelem několika cen Grammy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hammer se nejvíce proslavil hudbou k seriálu Miami Vice. | Foto: janhammer.com

Jan Hammer napsal jako dvacetiletý student Akademie múzických umění hudbu k filmu Šíleně smutná princezna.

Po krátkém pobytu v Německu začal žít s rodiči ve Spojených státech, kde absolvoval Berklee College.

Krátce spolupracoval se Sarah Vaughanovou a Elvinem Jonesem. V roce 1971 se připojil k Mahavishnu orchestra, kde vydržel dva roky, než se skupina rozpadla. Za tu dobu se prodalo dva miliony nosičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výročí Jana Hammera informovala redaktorka Jitka Benešová

Jan Hammer je i významný studiový hudebník. Při nahrávání se potkal s proslulými muzikanty, jako jsou například Billy Cobham, Jeff Beck, Mick Jagger nebo Joni Mitchellová.

V roce 1984 dostal Hammer životní nabídku napsat hudbu k seriálu Miami Vice. Za titulní skladbu k populárnímu seriálu získal dvě ceny Grammy.

O pět let později vydal album Snapshots se skladbou Too Much to Lose. Ve videoklipu si zahráli David Gilmour ze skupiny Pink Floyd, Ringo Starr nebo Jeff Beck. Melodie byla v devadesátých letech znělkou televize Nova.

S baskytaristou Fernandem Saundersem spolupracoval v roce 2011 na albu Plant the Seed, na kterém se mimo jiné objevil i člen skupiny Čechomor Karel Holas.

Od fúze jazzu a klasické hudby v sedmdesátých letech se Hammer začal v dalších dekádách věnovat víc popu.

Jan Hammer v roce 1965 | Foto: janhammer.com

Využil i nabídek na složení hudby k počítačovým hrám i na hudební grafiku pro média.

Třebaže se mu zatím nepodařilo zopakovat úspěch, jaký měla hudba k seriálu Miami Vice včetně ocenění Grammy, patří Jan Hammer k významným světovým skladatelům.

Jitka Benešová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme