‚Straka v říši entropie‘ udivuje vědce, je však pro děti

Na českém trhu se objevila knížka o fyzice pro děti a rodiče, kterou odborníci označují za průlomovou. Vědci podobnou publikaci ve světě neznají. Autorkou je Češka, výtvarnice Markéta Baňková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křtu knihy Straka v říši entropie se v pražském knihkupectví Kanzelsberger zúčastnili také autorka Markéta Baňková (uprostřed) a fyzik Jiří Grygar (vpravo)

Vysvětlovat dítěti teorii relativity nebo princip Archimedova zákona je těžké. Většině běžných smrtelníků je fyzika jako věda hodně vzdálená.

Prvotina výtvarnice Markéty Baňkové „Straka v říši entropie“ vysvětluje složité fyzikální zákony pomocí zvířecích bajek. V jedné z nich například jelen a slípka přemítají v nočním lese o tom, jak vlastně funguje vesmír.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o nové knize Straka v říši entropie

Astrofyzika Jiřího Grygara humorný pohled na fyziku neuráží. Tvrdí, že fyzikové jsou veselí lidé. Zároveň přiznává, že když rukopis Markéty Baňkové četl, byl přesvědčený, že je fyzička.

„Ona dokázala vhlédnout do ducha fyziky, který se snaží odpovědět na otázky na pomezí vědy a filozofie. Udělat to v podobě, která je zábavná, je velký kumšt. O to se snaží věděcko-populární literatura. Je to krok jiným směrem, se kterým jsem se nesetkal ani v zahraniční literatuře,“ upozorňuje.

„Fyzika je důležitý způsob poznávání světa. To je v té knížce velmi dobře uděláno na úrovni, která osloví i docela malé děti, ale i dospělé – a nejenom laiky,“ vyzdvihuje Grygar originalitu knihy.

Proč hroch plave

Markéta Baňková začala knihu vytvářet ve chvíli, když potřebovala své malé dceři vysvětlit některé fyzikální jevy. Například proč se nafukovací hračka hrocha ve vaně nepotopí, ale opravdový hroch ve vodě i plave.

„Mě bylo jasné od začátku, že je to svým způsobem drzost. Proto jsem první dva roky nikomu neříkala, že píšu o fyzice. Moje fyzikální vzdělání skončilo na základní škole,“ přiznává autorka.

Markéta Baňková patří k průkopnicím oboru net art. Vystudovala Akademii výtvarných umění, a proto je pro ni důležitá i vizuální podoba knihy.

Vedle fotografických koláží zvolila i kresby perem. Připomínají čmáranice, které školáci dělají do svých sešitů, když je v hodinách nebaví poslouchat výklad teorie relativity a nebo kvantové mechaniky.

Michaela Vetešková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme