Vychází kniha rozhlasových komentářů Jiřího Dienstbiera staršího

Jiří Dienstbier, rozhlasový zpravodaj. Tak se jmenuje knižní novinka, která zahrnuje výběr textů Jiřího Dienstbiera staršího z doby jeho působení v Československém rozhlase v letech 1958 až 1969. Publikaci vydal Radioservis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier | Foto: Vendula Uhlíková

Dienstbierovy texty z cest po Francii, Británii, jihovýchodní Asii, ale hlavně po Spojených státech vybrala z archivu jeho žena Jiřina.

„Byla jsem strašně zvědavá, jak ty texty, které psal v šedesátých letech, působí dneska. Jestli ještě něco mohou říct dnešku, nebo tam je balast té doby,“ řekla Jiřina Dienstbierová.

Překvapilo ji prý, jak jsou texty věcné, bez propagandistických řečí. „Byla jsem z toho nadšená. Jednak proto, že z toho vylézají ta krásná šedesátá léta, jednak proto, že ty texty jsou opravdu skvěle napsané a výborné,“ poznamenala Dienstbierová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o knize s rozhlasovými komentáři Jiřího Dienstbiera natočil Martin Dotazín

Když pro ně hledala nakladatele, oslovila Český rozhlas a s jeho ředitelem Peterem Duhanem se na vydání domluvili.

„Ty komentáře, byť byly původně napsány pro rozhlas a interpretovány rozhlasem, se vynikajícím způsobem čtou. Jsou poutavé, jsou zajímavé. A na jednu věc bych chtěl upozornit: Dneska žijeme takovou dobu, kdy se novinářské žánry jakoby rozostřily, jako by se prolínal jeden do druhého, kdežto Jiří Dienstbier byl mistr nejenom slova, ale byl mistr žánru. On ctil pravidla žánru. A ten posluchač, aniž by vnímal, že jsou dodržena pravidla žánru, věděl, že tady proudí z toho rozhlasu, z toho éteru uspořádané myšlenky,“ řekl Duhan.

Kromě rozhlasových textů jsou v knize i osobní vzpomínky Jiřího Dienstbiera na konec jeho působení v Československém rozhlase s mnoha zajímavými postřehy, které nebyly nikdy zveřejněny. Publikace je doplněna o černobílé fotografie z osobního archivu.

Martin Dorazín, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme