Loosovy interiéry v Plzni budou od dubna přístupné pravidelně

Plzeň od dubna zpřístupní tři bytové interiéry od světově proslulého architekta Adolfa Loose. Dosud se prohlídky konaly pouze výjimečně. Přístupný bude i Brummelův dům, který se posledních 12 let opravoval. Jeho prohlídky umožní příbuzný původních majitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loosův interiér v Klatovské 110 v Plzni prochází rekonstrukcí | Foto: Monika Červená

Adolf Loos zanechal svoji architektonickou stopu hlavně v Paříži, Vídni a také v Plzni. Podle jeho návrhů tu vzniklo více než deset unikátních interiérů. Pro Loosův styl je typická absence jakýchkoli ornamentů a důraz na pohodlí.

„Loos v době, kdy začal koncem 19. století působit, byl ovlivněn řadou amerických architektů. Zásadně odvrhl všechen dekorativismus v architektuře, který v té době panoval. Byl nepřítelem secese, ornamentu a zdobnosti. Hlavní důraz kladl na pohodlí a dobrý pocit obyvatele domu,“ říká synovec původních majitelů Brummelova domu a jeho současný vlastník Michal Brummel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy budou v Plzni přístupné bytové interiéry od Adolfa Loose, zjišťovala Jana Kosová

Na Loosovy interiéry se přijel do Plzně podívat také kurátor Loosova archivu ve vídeňské galerii Albertina Markus Kristan. Myslí si, že prohlídky přitáhnou nejen české, ale i zahraniční turisty.

„Skutečně to tento potenciál má, je to jedinečná věc. V Plzni je to ohledně Loosova díla lepší než ve Vídni. Tři byty kompletně přístupné a v budoucnu zřejmě ještě čtvrtý.“

„V příštím roce plánujeme dílčí úpravu interiéru v Plachého 6. Do prohlídkové trasy budou zapojeny Klatovská 12, Bendova 10 a Husova 58. Do budoucna bychom rádi dospěli k nějakému řešení ohledně Klatovské 19 a věříme, že se podaří zrekonstruovat dům Klatovská 110, který je vybudován v přímém odkazu díla Adolfa Loose,“ potvrzuje náměstek plzeňského primátora pro kulturu Martin Baxa z ODS.

Interiéry budou přístupné vždy ve čtvrtek, v sobotu a v neděli. Je ale nutné zarezervovat si předem místo.

Zrekonstruovaný Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni | Foto: Václav Šváb, Plzeň 2015

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme