Národní zemědělské muzeum má výstavní hit. Lesní expozici prodlužuje do konce března

Bájný strom přes dvě patra nebo ptačí budka velká jako rodinný dům. Takovou podobu má pouť za duší lesa, kterou v Národním zemědělském muzeu viděli už desetitisíce návštěvníků. Expozice s názvem Les – příběhy stromů a lidí je pro velký zájem prodloužená až do konce března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní zemědělské muzeum v Praze | Foto: Google Street View

Dvanáct malých dětí stojí na kůlech v obrovské potemnělé místnosti. Kousek od nich se kolem zdí od podlahy ke stropu zvedají papírové kořeny obrovského stromu. Děti po průvodkyni opakují říkanku, která navodí pocit skutečné procházky lesem.

I když jsou děti z lesní školky Kulíšek z Kralup nad Vltavou ve skutečném lese každý den, výstava jim podle učitele Jana Vrzáčka dává možnost nahlédnout mu pod povrch: „Třeba jak vypadá ten strom zevnitř. To je něco, co my nevidíme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní zemědělské muzeum prodlužuje lesní expozici do konce března. Do muzea se vydal i Radek Kříž

Scenárista a zároveň lesník Václav Kinský společně s výtvarníky chtěli stvořit fantazijní svět, který by děti navždy změnil. Výstavy s dotykovými obrazovkami podle něj dětskou fantazii ničím neobohatí.

„Naším cílem není tady udělat les, ale spíš navodit atmosféru a prožitky lidí tak, aby pak měli chuť jít do opravdového lesa,“ vysvětluje Kinský.

Po hodině a půl se děti v maskách lesních zvířat společně schovají do kmene papírové lípy. Tady si uvědomí, že jim strom dodává pocit bezpečí.

Pro pedagožku Blanku Dymáčkovou je výstava šancí zažít nepoznané. „Moc se mi líbily momenty, kdy se děti mohly ztišit a hudba dělala atmosféru toho lesa,“ popisuje.

Po skončení výstavy o příbězích stromů a lidí připravuje stejný tým pokračování. Podruhé by se les mohl v muzeu objevit už letos.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme