Rozsáhlá výstava představí život a kult svaté Anežky České

Princezna a budoucí žena císaře, která se ovšem rozhodla pro řeholní chudobu, se stala inspirací pro řadu uměleckých děl. Na 300 z nich představí výstava věnovaná životu i kultu svaté Anežky České. Expozice v Anežském klášteře je přístupná ode dneška až do konce března.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Svatá Anežka Česká - princezna a řeholnice

Výstava Svatá Anežka Česká - princezna a řeholnice | Zdroj: ČTK

„Velmi často byla svatá Anežka zobrazována v 19. století v souvislosti s jejím blahořečením v roce 1874. Ve starší době se její vyobrazení objevují spíše sporadicky, ale vlastně procházejí kontinuálně českými dějinami umění. Nejvýznamnější památky zobrazující svatou Anežku pochopitelně pocházejí z okruhu kláštera Na Františku a potom z okruhu Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, který Anežka založila,“ přibližuje výstavu jeden z jejích autorů historik Vít Vlnas.

Návštěvníci si tak mohou prohlédnout řadu uměleckých předmětů datovaných od 13. století až po současnost, které kromě svaté Anežky připomínají i další významné světice její doby, dále původní zařízení kláštera, legendy nebo různé dokumenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z autorů výstavy o svaté Anežce České historik Vít Vlnas přibližuje její obsah

Vlnas obzvláště vyzdvihuje ostatkový kříž Přemysla Otakara II. zapůjčený z Řezna, který prý byl původně vytvořen právě pro Anežský klášter. Upozorňuje ale, že výstava návštěvníkům vlastně představí také prostory, kde svatá Anežka strávila podstatnou část svého života.

Svatá Anežka je pro historii českého národa velmi významná, přesto trvalo řadu let, než vznikla rozsáhlá expozice věnující se její osobě a jejímu odkazu.

Po roce 1989 se sice podle Vlnase objevovaly návrhy na uspořádání výstavy, svatá Anežka ale prý musela mimo jiné počkat, než proběhne velká výstava významnějšího patrona České země – svatého Václava.

„Není vůbec jednoduché takové množství památek shromáždit. Svatá Anežka je podstatně delikátnější, méně nápadná světice a je zapotřebí hledat často pod povrchem,“ vysvětluje Vlnas.

Princezna a řeholnice

Výstavu Svatá Anežka česká – princezna a řeholnice uspořádalo pražské arcibiskupství spolu s Národní galerií. Projektem vrcholí oslavy 800. výročí narození nejmladší dcery Přemysla Otakara II. a Konstancie Uherské.

Před 22 lety byla Anežka svatořečena. Jak připomíná historik umění Jan Royt z Univerzity Karlovy, při kanonizačních procesech bývalo běžné dokazovat, že dotyčný má nějaká zobrazení v podobě soch nebo obrazů.

„Právě na této výstavě je celá řada významných předmětů, které dokazují kult svaté Anežky České od těch nejstarších dob – to je ta známá hlavice snad s vyobrazením svaté Anežky České – přes skutečně významnou památku, která je takovým středobodem výstavy, což je Puchnerova archa od křižovníků s červenou hvězdou, kde je zobrazení svaté Anežky,“ dodává.

Ivan Štern, Jana Vondráčková, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme