Sbírka kremelských muzeí už je přístupná veřejnosti
Správa Pražského hradu už dnes po poledni zpřístupnila výstavu ze sbírek kremelských muzeí. Původně měla být pro veřejnost otevřená až od pondělka. V Císařské konírně na Hradčanech je vystaveno na 160 předmětů, které patřily slavné carské dynastii Romanovců.
Císařská konírna je podle ředitele správy Pražského hradu Ivo Velíška nejbezpečnějším a klimaticky nejvhodnějším místem pro tak cenné exponáty: „Exponáty obsahují 7 kilo zlata, 76 kilo stříbra, 1087 drahokamů a 1244 perel.“ Pojistná hodnota kremelské výstavy v Praze je údajně vyšší než 1,5 miliardy korun.
Vidět sbírky z kremelských muzeí chce hodně lidí, pár minut po otevření výstavy byla Císařská konírna plná. „Moc nás to zajímá. Hlavně šaty, šperky a relikvie," říká jedna z prvních návštěvnic. A přijeli zvědavci až ze Slovenska: „No určitě. Četl jsem o tom, že exponáty vybírala dcera Gagarina. Ukazuje to kulturu Ruska.“
Už před vernisáží výstavy v kancelářích hradní správy zvonily telefony a nedočkaví učitelé objednávali hromadné prohlídky pro své svěřence. Objednané návštěvy mají také cestovní kanceláře, protože většinu zdejších exponátů mohli vidět jen návštěvníci kremelských muzeí. Ale nejenom kvůli vysokému počtu zájemců je vstup do Císařské konírny regulovaný. Podle vedoucího oddělení kultury Správy Pražského hradu Václava Beránka je to hlavně kvůli bezpečnosti sbírek:
„Tady je velice přísné klimatologické hledisko. Kapacita je dána na 70 lidí, kteří mohou být v prostoru najednou.“
Prostor Císařské konírny je nejvhodnějším prostorem pro výstavu ruského národního pokladu, ale kurátorům kremelských sbírek se Konírna zamlouvala také proto, že vznikla v době, kdy se Romanovci dostali k moci.
„Tady ta klenba jim velmi připomínala některé místnosti ve starém kremelském paláci, který byl postaven Michailem Fjodorovičem a zdálo se jim, že předměty tady budou jako doma,“ říká Beránek.
Do České republiky přicestovalo celkem 163 exponátů, které ilustrují luxus carského dvora především v 17. století. Jedná se například o žezlo prvního cara z dynastie Romanovců Michaila, osobní potřeby a šperky, které patřily carevnám, nebo zbroj ruských carů.
Dále jsou na výstavě k vidění dary, které ruští panovníci obdrželi od velvyslanců z evropských i mimoevropských dvorů.
Nejvíc zvědavců se bude tísnit pravděpodobně před prosklenými vitrínami s pozlacenými nádobím dvora nebo s bohatě zdobenými náušnicemi ruských careven. Zaujmou ale i zlatem zdobené hračky pro děti.
Nejcennější jsou korunovační klenoty
Nejcennější část je v úvodu výstavy - korunovační klenoty prvního Romanovce na ruském trůnu Michaila Fjodoroviče.
„O kterých nám ředitelka moskevských muzeí paní Gagarinová sdělila, že poprvé vlastně opustily Kreml a dostaly se do zahraničí,“ dodává Beránek.
I v samotném Rusku je velmi obtížné se k těmto vystaveným předmětům dostat. Převoz z Moskvy do Prahy a také honoráře autorů projektu platilo Rusko, což by hradní správu stálo podle hrubých odhadů asi 4 miliony korun.
Lidé si mohou sbírky prohlédnout denně od 10 do 18 hodin. Základní vstupné je 160 korun. Výstava Carský dvůr pod žezlem Romanovců - Poklady moskevského Kremlu na Pražském hradě bude k vidění až do začátku března.