V Praze je k vidění kolekce diamantů za půl miliardy korun

Dvě stě gramu uhlíku v té nejčistší podobě za víc než půl miliardy korun rozmístěných do několika úhledných vitrín. Tak by se dala popsat největší výstava diamantů v historii Česka. K vidění je centru Prahy a obdivovat na ni můžete přes tři sta diamantů různých velikostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezbarvý umělý diamant

Bezbarvý umělý diamant | Foto: Steve Jurvetson

Exkluzivní exponáty pochází z prestižní burzy v Antverpách. Výstavu diamantů, které jsou považovány za nejlepšího přítele žen, doprovází mimořádná bezpečnostní opatření.

Drahé kameny za víc než půl miliardy korun jsou střeženy 24 hodin denně, třpytí se v trezorech za nerozbitným sklem a cestu k nim otevírá jen bezpečnostní kód.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diamanty Spevackova.mp3

Kolik lidí diamaty hlídá, bezpečnostní služba tají, prozradila pouze to, že se pohybuje i v civilu mezi návštěvníky. Výjimečná bezpečnostní opatření doprovázela i převoz drahých kamenů ze Slovenska, odkud putovní výstava do Česka dorazila, tvrdí šéf ochranky Jan Černý.

„Měli jsme čtyři vozidla, která byla identická, z nichž jedno bylo opancéřované, které konkrétně vezlo zboží a samozřejmě následná vozidla, před a za konvojem a po celé trase rozmístěná, aby nás, jak se říká, nemohli nikde a za žádných okolností překvapit,“ vysvětlil Radiožurnálu Jan Černý.

Mezi 320 diamanty budí největší pozornost 22 karátový černý diamant a patnáctikárátový sněhově bílý diamant, který v Česku dosud nikdo neviděl. Unikátní jsou i vzácné růžové a modré diamanty.

Diamant je také dobrá investice

Ředitel společnosti, která drahé kameny vstavuje, Luboš Říha tvrdí, že diamanty nejsou jen chladnou krásou pro potěšení oka, ale i výhodnou dlouhodobou investicí. Je potřeba být ale opatrný při jejich nákupu.

„Nejprve ten diamant musí mít certifikaci od nezávislé gemologické laboratoře. Certifikát si představme jako rodný list, respektive technický průkaz, kde jsou všechny základní parametry toho diamantu, což je kvalita brusu, barva, váha a čistota. Průsečíkem těchto čtyř parametrů zjistíte aktuálně v tu danou chvíli cenu diamantu,“ doplnil Luboš Říha.

Certifikát je podle Říhy i zárukou, že nekupujete takzvané krvavé diamanty, tedy kameny, které se těží ve válečné zóně nebo v oblasti ovládané vzbouřenci, kteří z jejich prodeje financují zbraně.

Pravost a kvalita je ověřena hned třikrát

Riziko, že by někdo dokument padělal, podle Říhy vyloučit úplně nelze. Zabránit v tom ale podvodníkovi má hned několik opatření.

„Certifikát má své unikátní číslo. Diamant je sám o sobě zabalen v bezpečnostním obalu, kde i onen bezpečnostní obal má své unikátní číslo, které je identické s certifikátem, a potom nejpodstatnější věc, když diamant vyjmu z bezpečnostního obalu, tak i diamant je podepsán laserem. Je tam speciální metodou gravírování vyryto číslo certifikátu, a pak máme tři identity.

Investice do diamantů nemusí být podle Říhy hned v řádu několika milionů, nejlevnější drahé kameny lze pořídit už za 150 tisíc korun. Roční zhodnocení u nich činí šest až sedm procent.

Výstava diamantů je v Praze k vidění do 22. listopadu, pak se přesune do Karlových varů.

Pavel Cyprich, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme