Slavnostní ceremoniál a konec. Rio je minulostí, těšme se na Tokio

Letní olympijské hry v Riu de Janeiro skončily. Na slavnostním ceremoniálu na legendárním fotbalovém stadionu Maracaná je obvyklou formulí uzavřel prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Brazilští pořadatelé na něm předali pomyslnou štafetu představitelům Tokia, které bude hostitelským městem největší sportovní akce v roce 2020.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zakončení olympijských her v Brazilském Rio de Janeiru

Slavnostní zakončení olympijských her v Brazilském Rio de Janeiru | Zdroj: ČTK

Starosta Ria de Janeiro Eduardo Paes nejprve vrátil repliku historické olympijské vlajky šéfovi MOV Bachovi a vzápětí bílá zástava s pěti kruhy putovala do rukou nedávno zvolené guvernérky Tokia Juriko Koikeové.

Japonská metropole získala právo uspořádat LOH při volbě v roce 2013, kdy dostala přednost před Madridem a Istanbulem. V termínu od 24. července do 9. srpna 2020 bude Tokio jejich dějištěm podruhé v historii a po 56 letech. Ještě předtím se v roce 2018 uskuteční zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu.

„Byly to obdivuhodné hry v obdivuhodném městě,“ řekl Bach, než olympiádu prohlásil za skončenou. „Bylo to krásných šestnáct dnů, byl to svátek rozmanitosti. Přišli jsme sem jako hosté, loučíme se jako přátelé,“ dodal šéf světového olympismu.

Zhruba dvouapůlhodinový závěrečný ceremoniál v Riu byl zejména přehlídkou brazilské kultury a umění, na ploše stadionu se odehrál festival hudby a tance a rej barev. Pořadatelům slavnosti ale nepřálo počasí, hustě pršelo a foukal silný vítr, kvůli němuž museli vojáci ještě těsně před začátkem slavnosti upevnit přenosovou techniku pomocí popruhů. Nezbytnou rekvizitou proto byla pláštěnka, úsměvy z tváří sportovců a dalších aktérů ale nepříznivé povětrnostní podmínky nesebraly.

Na plochu Maracaná stejně jako při zahájení nastoupili představitelé všech 207 zúčastněných výprav, byť tentokrát už ne postupně podle abecedy, ale společně. Českou vlajku nesl kajakář Josef Dostál, dvojnásobný medalista z Ria. Při slavnostním zahájení byl vlajkonošem judista Lukáš Krpálek, který se potom stal jediným zlatým českým medailistou.

Sportovci s diváky na Maracaná aplaudovali nejlepším maratoncům, jejichž vyhlášení se tradičně uskutečnilo během závěrečného ceremoniálu. Jako poslední ze všech medailistů převzali cenné kovy vítězný Eliud Kipchoge z Keni, stříbrný Etiopan Feyisa Lilesa a bronzový Američan Galen Rupp.

V Riu de Janeiro bylo rozdáno celkem 306 sad medailí. Česká výprava získala jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí. Co do počtu cenných kovů český tým vyrovnal zisk z předchozích her v Londýně, podle hodnoty medailí byl ale nejméně úspěšný od roku 1932.

Rovněž tradičně byli oficiálně představeni ve svých funkcích noví členové komise sportovců MOV - maďarský plavec Dániel Gyurta, německá šermířka Britta Heidemannová, korejský stolní tenista Rjo Sung-min, novozélandská bikrosařka Sarah Walkerová a také tyčkařka Jelena Isinbajevová, jež v Riu nemohla startovat kvůli trestu pro ruské atlety v důsledku dopingového skandálu.

Při hlasování mezi sportovci byla třetina hlasů proti jejímu členství v komisi, publikum na Maracaná ji ale na pódiu přivítalo bouřlivě. A hlasitá kritička vyřazení ruských atletů z olympiády, jež v Riu oznámila konec kariéry, rozdávala úsměvy.

Na závěr programu po 16 dnech přestal hořet olympijský oheň, který 5. srpna zažehl bývalý maratonský běžec Vanderlei de Lima. Na Maracaná jej uhasil déšť, ten pořadateli připravený i ten skutečný. A následoval karneval.

ČTK, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme