Do půl roku se pacient usměje, říká český chirurg z USA po první úplné transplantaci obličeje na světě

V nemocnici v americkém Bostonu, kde v roce 1954 poprvé transplantovali lidský orgán, ledvinu, získal 22. března 2011 první pacient na světě kompletní novou tvář. Operace trvala patnáct hodin a vedl ji český chirurg Bohdan Pomahač.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastický chirurg Bohdan Pomahač (vlevo)

Plastický chirurg Bohdan Pomahač (vlevo) | Zdroj: ČTK

Pětadvacetiletý Dallas Wiens se před třemi lety těžce zranil po zásahu elektrickým proudem.

Po úrazu mu lékaři zachránili život, přišel však o celý obličej. Doktor Pomahač Rádiu Česko potvrdil, že se do pacientova obličeje postupně vrací život.

„Během tří měsíců začne cítit, během šesti se bude blížit citlivosti před úrazem, v téže době se mu vrátí úsměv a další funkce,“ vysvětlil Bohdan Pomahač ve Studiu Česko.

Návrat lidskosti

Při operaci v bostonské nemocnice Brigham and Women´s Hospital nahradili Wiensovi nos, rty, pokožku tváře, svaly a nervy.

Pacient má teď zčásti rysy svého obličeje před zraněním a zčásti jsou na něm patrné rysy zemřelého dárce, jehož tkáně chirurgové použili.

Lékař přiznává, že se kvůli velké změně podoby obával reakcí blízkých operovaného Dallase Wiense. Ta byla však pozitivní:

„Cokoliv, co navrátí lidskost a podobu tváře, je pozitivní zážitek pro rodinu,“ s úlevou dodal doktor Pomahač.

V těchto chvílích lékaři postupně připravují malou dceru pacienta na to, aby přijala novou podobu otce. Pacient i jeho rodina podstoupili a ještě podstupují v nemocnici psychologickou přípravu.

Cizí tvář

Nebezpečím po operaci může být odmítavá reakce pacientovy imunity na tkáň dárce. Obrana proti cizorodým látkám, jako jsou viry a bakterie, patří k základním funkcím lidského organismu.

„Musíme doufat, že nepotlačíme imunitu natolik, aby pacient dostával lehké infekce, ale zároveň zajistit, aby neodmítl tkáň dárce,“ popisuje těžký úkol lékařů doktor Pomahač.

Jeden z jeho předchozích pacientů s transplantovanou tváří je už téměř rok bez steroidů, ale jiné léky musí brát do smrti.


Počet pacientů, kteří podstoupili transplantaci tváře, můžeme zatím spočítat na prstech jedné ruky. Wiensova operace byla sedmá na světě tohoto typu.

Pokousaná pacientka

První pacientkou, která podstoupila částečnou transplantaci tváře, byla dnes třiačtyřicetiletá Isabelle Dinoirová, kterou pokousal pes. Operovali ji ve Francii v roce 2005.

„Je těžké překonat fakt, že máte tvář někoho jiného. Postupně se ale vracíte do života, znovu získáte identitu,“ řekla pacientka v rozhovoru pro francouzská média poté, co se jí vrátila do rtů citlivost a mohla lépe mluvit.

Doktor Pomahač s ní i s dalšími pacienty měl možnost mluvit. Zjistil, že nový obličej přijímají poměrně snadno. Je to podle něj tím, že na vlastní obličej se díváme poměrně málo.

„U obličeje je to snažší, s transplantovanou rukou je sžíváme déle, a je to složitější,“ popisuje lékař.

Nobelova cena z Bostonu

V bostonské nemocnici Brigham and Women´s Hospital v roce 1954 provedl Josef Murray první transplantaci lidského orgánu na světě.

Ledvinu tehdy předalo dvojče dvojčeti a tělo ji proto přijalo dobře . V roce 1992 Murray za svůj inovátorský počin dostal Nobelovu cenu.

Doktor Pomahač vysvětluje, že v Murrayho případě šlo o to, jak připojit a odpojit ledvinu a zda bude fungovat.

Dnes jde podle něj lékařům spíš o to, jak regenerovat jemné cévy nebo nervy a udržet pod kontrolou odhojování tkáně.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZ: FOTOGALERIE Z OPERACE

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme