Světový den hypertenze vyzývá k častějšímu měření krevního tlaku

Vysoký krevní tlak má čtyřicet procent Čechů, většina z nás si ho ale neměří. Upozorňují na to lékaři u příležitosti dnešního Světového dne hypertenze a také na velký počet závažných nemocí, které má vysoký tlak na svědomí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření tlaku

Měření tlaku | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Miroslav Souček z brněnské nemocnice u sv. Anny upozorňuje, že lidé jdou k lékaři až ve chvíli, kdy se u nich projeví závažnější obtíže:

„Bohužel se předpokládá, že skoro polovina pacientů neví, že má vyšší hodnotu krevního tlaku. Smyslem je, abychom je zmobilizovali a řekli jim: ‚Pozor, vysoký krevní tlak je pro vaše zdraví zcela zásadní. To znamená, měli byste znát hodnotu svého krevního tlaku.‘“

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Souček z nemocnice u sv. Anny upozorňuje na zásadní význam hypertenze

„Oni chodí bohužel, až když mají komplikace a nebo když jdou na jiná vyšetření. Že by aktivně sami vyhledávali lékaře, aby jim změřili krevní tlak, těch je zcela minimum,“ stěžuje si Souček.

Podle profesorky Renaty Cífkové by si lidé měli dávat měřit tlak při každé návštěvě lékaře, hlavně u praktika a internisty, ale třeba i u zubaře a ženy u gynekologa:

„Musíme potom brát třeba v úvahu, že když změříme pacientovi krevní tlak v souvislosti s nějakým zubolékařským zákrokem, který je mu nepříjemný, může být hodnota krevního tlaku vyšší. Ale i to je podnětné, protože tomu pacientovi samozřejmě nedoporučíme hned zahájit farmakologickou léčbu, ale řekneme mu, že by ten krevní tlak měl být přeměřen za standardních podmínek.“

Zuzana Kopuletá, Lenka Militká, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme