VIDEO: Brněnští lékaři operovali 'živě' další srdce, pacient měl zúženou tepnu

Lidé dnes mohli na internetu v přímém přenosu vidět, jak vypadá práce lékařů při zákroku na srdci. Už podruhé podobný přenos odvysílala internetová televize kardio.tv. Lékaři Intervenční a invazivní kardiologie Fakultní nemocnice Brno pomohli pacientovi se zúženou tepnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnská nemocnice odvysílala další přímý přenos ze zákroku na srdci

Brněnská nemocnice odvysílala další přímý přenos ze zákroku na srdci | Foto: Martina Pelcová

Okolo sálu pobíhá asi dvacítka lidí včetně lékařů, sester a techniků. Do jednorázového ochranného obleku se právě soukají kameramani.

Devětapadesátiletý pacient, pan Miloš Mareš je připravený na to, aby mu kardiologové zavedli skrze tepnu na zápěstí k srdci sondu, která bude celý léčebný zákrok dokumentovat.

„U ošetřovaného pacienta jsme zjistili významné zúžení srdeční tepny. Do zúženého místa se zavede takzvaný intrakoronární stent. V těle pacienta zůstává až do konce života a působí jako lešení, které podpírá nemocnou část tepny,“ popisuje intervenční kardiolog Otakar Boček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Internetová televize kardio.tv odvysílala druhý přímý přenos zákroku na srdci. Tentokrát brněnští lékaři pomohli pacientovi se zúženou tepnou

Technik Miloš Liška mezitím pozoruje graf připojených diváků, kteří zákrok sledují.

„Těsně po začátku přenosu se připojilo již 368 diváků. Při prvním přímém přenosu sledovalo přenos živě 2900 diváků a od té doby se na něj podívaly ještě ze záznamu další 3 tisíce diváků,“ popisuje technik.

Po necelých 30 minutách je zákrok u konce. „Nervózní jsem nebyl, cítil jsem takovou pohodu. Pan doktor Kala má uklidňující hlas, veskrze mě to až zajímalo, co probíhá,“ svěřil se pacient, pan Mareš.

Na zákrok se sám rád podívá ze záznamu. Šanci usednout k němu bude mít už dnes večer, kdy se pravděpodobně vrátí domů.

Simona Bartošová, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme