V Olomouckém kraji chybí specializovaná poradna pro HIV pozitivní

Počet HIV pozitivních v České republice nezadržitelně roste. Už teď je jasné, že jich za loňský rok bude podle statistik více než předloni. Odborníci se shodují, že by pomohla lepší prevence. Mnozí lidé si totiž mylně myslí, že jich se HIV týkat nemůže. V Olomouckém kraji se kdysi mohli poradit ve specializované poradně. Ta už tady ale léta citelně chybí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzorky krve (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Vždycky vás to chytí za srdce. Přišel mladý muž, potřeboval očkování a požádal mě, jestli bych ho neotestovala. Ale jen tak. Tak jsem mu vzala krev, za nějakou dobu byl výsledek a ten byl pozitivní,“ říká lékařka Jana Vlčková, která v Olomouci vedla Poradnu prevence AIDS.

Ta fungovala v olomouckém Zdravotním ústavu do konce roku 2007. Pak byla zrušena. Bez náhrady. A to je problém.

„Olomoucký kraj, na rozdíl od kraje Moravskoslezského, případně Jihomoravského, citelně pociťuje tu ztrátu AIDS poradny. Lidem velmi chybí poradenství před odběrem a potom to vysvětlení po odběru,“ tvrdí Růžena Halířová z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech testování na HIV pozitivitu v Olomouckém kraji informovala reportérka Radoslava Kvasničková

Že lidé měli o vyšetření zájem, potvrzuje i Jana Vlčková: „Ročně bylo tak kolem 200 až 300 vážných zájemců, kteří si chtěli nechat vyšetřit krev, jestli nejsou náhodou pozitivní. A kromě toho přišlo tak 100 až 200 lidí čistě jen na poradu. Je to smutné, protože ti lidi opravdu nemají kam jít. Chodí většinou do laboratoře a tam se jim nedostane poradenství.“

V Olomouckém kraji přibylo podle statistik do konce října loňského roku šest HIV pozitivních lidí. Celkem jich tady evidují56. Akde se tedy lze nyní v regionu nechat otestovat?

„Můžete jít přes svého ošetřujícího lékaře, což ne všichni zrovna upřednostňují. Nebo máme zajištěno vyšetření na infekčních odděleních v rámci ambulance. Případně přímo v laboratořích,“ radí Růžena Halířová.

Například v laboratoři v olomoucké poliklinice vyjde test na 310 korun a výsledky budete mít do dvou až tří dnů.

„Na testování na HIV pozitivitu je ten zájem nedostatečný. Počet otestovaných u nás v laboratoři je 40 až 50 lidí měsíčně,“ hodnotí vedoucí laboratoře Milada Popotrandovská.

Na jednom se shodují všichni odborníci. Pokud máte sebemenší podezření, buďte zodpovědní sami k sobě i ke svým partnerům a nechte se co nejdříve otestovat.

Radoslava Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme