Elitní vojáci bojují v Jeseníkách o přežití, před sebou mají nejnáročnější dvoudenní etapu

V Jeseníkách dnes naplno startuje Winter Survival - armádní vytrvalostní víceboj v neznámém zimním terénu. O vítězství bojuje 20 týmů. Po včerejším závodě na sněžnicích je čeká nejnáročnější dvoudenní etapa a bude plná záludných úkolů. Vojáci si sáhnou na dno svých psychických i fyzických sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci armádního závodu Winter Survival | Foto: Jiří Pařízek

Pocukrované lesy a skály, divoké říčky a ledopády - zimní krajina Jeseníků je překrásná - a taky drsná. Na svou kůži to pozná i šedesátka elitních vojáků. Čeká je boj o přežití.

„Hlavně je to o partě, o kamarádech, s kterými člověk je. To je asi nejdůležitější,“ říká jeden z vojáků.

25 kilometrů dnes, 25 zítra. Tříčlenné hlídky mají před sebou náročný přesun neznámým terénem. Orientovat se budou jen pomocí mapy a buzoly. Na zádech si přitom ponesou povinnou výbavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vojáky natáčela redaktorka Andrea Švubová

Letos bude kvůli nedostatku sněhu ve volném terénu o dost těžší. Zpravidla se vojáci přesouvají na lyžích, teď si je ale nejspíš připevní k batohu. U některých bude mít výbava i 25 kilogramů. Na jídlo mnoho času není, přes den si dopřávají zejména energetické tyčinky:

„Na dva dny mám 24 energetických tyčinek, dva hermelíny a lovecký salám,“ prozrazuje další voják.

Adrenalinové disciplíny jako je skok smrti, lezení po skalách nebo v korunách stromů vystřídá střelba z armádních zbraní, dráha bojovníka anebo záchrana zraněných po výbuchu granátu.

Winter Survival 2013 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Přírodní víceboj je obrovská zkouška vůle a duševní připravenosti. Noc musí týmy přečkat venku. Stan si ale postavit nemohou, ten je totiž zakázaný. Mráz ale většině vojáků vůbec nevadí.

„Máme půjčené kvalitní péřové spacáky. Spíš se budu potit,“ říká účastník a další se přidává: „Líp se možná spí, když je pod nulou, protože člověk není tak promočený.“

Na letošní survival dorazili kromě Čechů i vojáci z Belgie, Německa, Polska a Rakouska.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme