Brněnští studenti vybírají oblečení a léky, pošlou je potřebným do Kyjeva

Studenti brněnské JAMU pomáhají ukrajinským demonstrantům. V sobotu dostali dopis od kolegů z kyjevské filmové a divadelní školy, ve kterém popisují únos jejich osmi kamarádů. Příběh české studenty natolik oslovil, že se rozhodli uspořádat sbírku teplého oblečení a léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentky medicíny, které rozdávají zdarma lidem potřebné léky

Studentky medicíny, které rozdávají zdarma lidem potřebné léky | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

„Osm studentů zadržela policie. Zmlátili je a odvezli je většinou na východní Ukrajinu, přičemž u tří z nich už víme, kde jsou, jsou ve vazbě a jsou obviněni z rozněcování masových nepokojů, což je trestný čin se sazbou až patnáct let,“ popisuje organizátor sbírky Jan Cimr obsah dopisu, který přišel z Kyjeva.

Proto se studenti rozhodli kolegům pomoci. Navíc oslovili některé české osobnosti a poslali dopis premiéru Sobotkovi a prezidentu Zemanovi.

„Máme už několik odpovědí. Ozval se pan Halík, který nám napsal, že dopis nemůže podepsat, protože je formulován spíše za studenty, ale že s naší iniciativou sympatizuje. Ozval se Martin C. Putna s tím, že jeho podpis přiložit máme a poslední, kdo se zatím ozval, je pan Milan Uhde, který také naši iniciativu podporuje a jehož podpis můžeme připojit,“ dodává Alžběta Michalová.

EU nesmí nechat Ukrajinu svému osudu, shodli se premiéři zemí visegrádské čtyřky

Číst článek

Lidé mohou věci nosit na vrátnici JAMU na Mozartově ulici v Brně. „Sbíráme teplé oblečení kvůli tomu, že na Majdanu je mínus 20 stupňů a spousta těch lidí není z Kyjeva, takže nemají možnost přespání. Sbíráme léky, obvazový materiál a další věci kvůli tomu, že v dalších dopisech se psalo, že pro ně není možné nechávat se ošetřit v nemocnicích, protože je odtamtud unáší policie,“ vysvětluje Jan Cimr.

Brněnská sbírka končí dnes ve 21 hodin, zítra ráno se balíky odesílají.

Simona Bartošová, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme