Je to spíš recese, reagují Pardubice na nápad s památníkem-ranvejí

Pardubice dostaly na stůl neobvyklý návrh na památník aviatika Jana Kašpara. Místo drahého pomníku by stačilo z dlažby vytvořit ranvej na třídě Míru. Město se k návrhu staví spíše skepticky, řadu obyvatel však návrh oslovil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh pomníku Jana Kašpara podle Davida Macháčka - "ranvej" na třídě Míru. Pruhy by měly být podle návrhu vydlážděné, ne namalované barvou. | Foto: David Macháček, Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

S nápadem přišel novinář a reportér České televize David Macháček. Podle něj by stačilo při plánované blízké rekonstrukci třídy Míru použít odlišný vzor dlažby a vytvořit tak zcela světově originální pomník prvnímu českému aviatikovi.

„Kde je vůle, tam je cesta. Já si myslím, že to řešení se najít dá, a když si nebudeme hrát přepjatě na umělce, tak se ve skutečnosti opravdu jedná jenom o trochu jiné předláždění ulice, která se stejně nově dláždit bude, tak proč by to nemělo jít vyskládat zrovna do tohoto tvaru,“ navrhuje Macháček.

Pardubická radnice považuje nápad využití hlavní třídy jako vodorovný pomník za recesi. Náměstek primátorky František Brendl ho sice ocenil, ale tvrdí, že je zcela nerealizovatelný.

„On měl přijít mnohem dřív, měl být konzultován s architektem, který vyhrál soutěž a který navrhoval rekonstrukci třídy Míru, nicméně mně to spíš přijde jako zajímavá recese. Z mého pohledu by si město Pardubice zasloužilo klasickou pěší zónu a nepotřebujeme dělat památník Jana Kašpara ve formě ranveje,“ řekl Brendl.

Podle bleskového ohlasu na inernetu a sociálních sítích se však zdá, že se návrh velké skupině obyvatel Pardubic zamlouvá. Někteří dokonce v žertu navrhují, aby byla ranvej také doplněna o naváděcí světla.

Kritici naopak poukazují na to, že by značení bylo vidět pouze ze Zelené brány, a chodci na třídě Míru by tak obrovské pruhy nechápali.

Český rozhlas Pardubice Davida Macháčka oslovil a ten připravil další pohledy, které ukazují, jak by měl pomník vypadat z pohledu chodce na třídě Míru. V návrhu je také texturou naznačeno, že by pruhy neměly být na chodníku a silnici namalovány barvou, ale vydlážděny.

Návrh pomníku Jana Kašpara podle Davida Macháčka - "ranvej" na třídě Míru. Pruhy by měly být podle návrhu vydlážděné, ne namalované barvou. | Foto: David Macháček, Honza Ptáček

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme