Ukrajinští olympionici chtěli uctít památku obětí. MOV jim to zakázal
Mezinárodní olympijský výbor zakázal ukrajinským sportovcům uctít památku obětí krvavých násilností, které v minulých dnech ovládly Kyjev. Nesměji nosit ani černou pásku na znamení smutku, který na zítřek vyhlásil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
„Samozřejmě sleduji, co se u nás děje, ale musím se také soustředit na svoje závody. Bohužel lidem u nás nijak nepomůžu. Vím, že rodina je v pořádku. Tam, kde žijí, je zatím klid,“ řekla mladá ukrajinská snowboardistka Annamari Chundakovová a dodala:
Olympijské ohlasy na dění na Ukrajině sledoval zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška
„Je těžké se koncentrovat na závod, ale ten další mám až v sobotu, a věřím, že do té doby už se to v Kyjevě uklidní.“
Dodržování příměří během olympijských her je tedy pouze mýtem. Tuto vznešenou myšlenku se podařilo vzkřísit před 20 lety během zimních her v Lilehameru. Tehdy se na jeden den zastavily boje na Balkáně, konkrétně v Sarajevu.
Díky tomu se podařilo naočkovat deset tisíc dětí. O čtyři roky později v Naganu Spojené státy přerušily bombardování Iráku. Naopak v den zahájení letních her v Pekingu v roce 2008 začal ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Gruzií.
Soči 2014
Číst článek
Před deseti lety sice vznikla Mezinárodní nadace pro olympijské příměří, ale nikdo nemůže po státech vyžadovat dodržování příměří. Světové společenství k tomu nemá pravomoci, může pouze apelovat.