Ukrajinští olympionici chtěli uctít památku obětí. MOV jim to zakázal

Mezinárodní olympijský výbor zakázal ukrajinským sportovcům uctít památku obětí krvavých násilností, které v minulých dnech ovládly Kyjev. Nesměji nosit ani černou pásku na znamení smutku, který na zítřek vyhlásil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barikáda v centrum Kyjeva | Foto: Martin Dorazín

„Samozřejmě sleduji, co se u nás děje, ale musím se také soustředit na svoje závody. Bohužel lidem u nás nijak nepomůžu. Vím, že rodina je v pořádku. Tam, kde žijí, je zatím klid,“ řekla mladá ukrajinská snowboardistka Annamari Chundakovová a dodala:

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské ohlasy na dění na Ukrajině sledoval zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška

„Je těžké se koncentrovat na závod, ale ten další mám až v sobotu, a věřím, že do té doby už se to v Kyjevě uklidní.“

Dodržování příměří během olympijských her je tedy pouze mýtem. Tuto vznešenou myšlenku se podařilo vzkřísit před 20 lety během zimních her v Lilehameru. Tehdy se na jeden den zastavily boje na Balkáně, konkrétně v Sarajevu.

Díky tomu se podařilo naočkovat deset tisíc dětí. O čtyři roky později v Naganu Spojené státy přerušily bombardování Iráku. Naopak v den zahájení letních her v Pekingu v roce 2008 začal ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Gruzií.

Soči 2014

Číst článek

Před deseti lety sice vznikla Mezinárodní nadace pro olympijské příměří, ale nikdo nemůže po státech vyžadovat dodržování příměří. Světové společenství k tomu nemá pravomoci, může pouze apelovat.

Petr Vavrouška, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme