Ukrajinští olympionici chtěli uctít památku obětí. MOV jim to zakázal

Mezinárodní olympijský výbor zakázal ukrajinským sportovcům uctít památku obětí krvavých násilností, které v minulých dnech ovládly Kyjev. Nesměji nosit ani černou pásku na znamení smutku, který na zítřek vyhlásil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barikáda v centrum Kyjeva | Foto: Martin Dorazín

„Samozřejmě sleduji, co se u nás děje, ale musím se také soustředit na svoje závody. Bohužel lidem u nás nijak nepomůžu. Vím, že rodina je v pořádku. Tam, kde žijí, je zatím klid,“ řekla mladá ukrajinská snowboardistka Annamari Chundakovová a dodala:

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské ohlasy na dění na Ukrajině sledoval zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška

„Je těžké se koncentrovat na závod, ale ten další mám až v sobotu, a věřím, že do té doby už se to v Kyjevě uklidní.“

Dodržování příměří během olympijských her je tedy pouze mýtem. Tuto vznešenou myšlenku se podařilo vzkřísit před 20 lety během zimních her v Lilehameru. Tehdy se na jeden den zastavily boje na Balkáně, konkrétně v Sarajevu.

Díky tomu se podařilo naočkovat deset tisíc dětí. O čtyři roky později v Naganu Spojené státy přerušily bombardování Iráku. Naopak v den zahájení letních her v Pekingu v roce 2008 začal ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Gruzií.

Soči 2014

Číst článek

Před deseti lety sice vznikla Mezinárodní nadace pro olympijské příměří, ale nikdo nemůže po státech vyžadovat dodržování příměří. Světové společenství k tomu nemá pravomoci, může pouze apelovat.

Petr Vavrouška, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme