V Kyjevě zavládlo dočasné příměří, tisíce protestujících ale zůstávají v pohotovosti

Ukrajinská opozice se s prezidentem Viktorem Janukovyčem dohodla na příměří. Demonstranti na náměstí Nezávislosti zůstávají ve střehu, dál pálí pneumatiky a svůj postoj nazývají neutrálním odporem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřová clona dělí kyjevské demonstranty od policie | Foto: Reuters

Jestli příměří budou obě strany dodržovat, ukáží příští hodiny. Aktivisté na Majdanu přijali zprávu o příměří se značnou nedůvěrou, prezidentovi nevěří ani slovo.

„S tímhle prezidentem nic nevyjde. Nikdo mu nevěří, ani to příměří se nám nezdá. Janukovyč jedno říká a druhé dělá, skepticky vrtí hlavou demonstrant Valerij, jeho kolega Vladislav je o trochu optimističtější:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Kyjevě sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Logika napovídá, že musíme vést rozhovory, tvrdohlavost moc nepomůže, ale jednání už vedeme dva měsíce s nulovým výsledkem. Myslím si, že nemůžeme čekat nic dobrého.“

Z pódia zaznívají stále stejné požadavky – odstoupení prezidenta a vypsání nových parlamentních i prezidentských voleb.

"Janukovyč za sebou pálí mosty, strašné je, že si nenechal prostor pro ústup. Tvrdě na to doplatí, může udělat jediné: podat demisi a zmizet někam hodně daleko. Zachránit ho může jedině odstoupení,“ hodnotí prezidentovy možnosti Vasilij.

„Naděje zůstává, zdravý rozum by měl zvítězit. Evropa by nám měla trošku pomoci a přitlačit na Janukovyče, ale to hlavní musíme vyřešit my sami. Vypořádat se s tím musí sami Ukrajinci,“ dodává.

Prezident Janukovyč se dohodl s opozicí na příměří, policie prý v noci nezasáhne

Číst článek

Předseda parlamentní frakce opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk řekl, že prezident skutečně plánoval noční útok na Majdan, do rána chtěl shromáždění v centru města zlikvidovat. Teď se tam pohybuje asi deset tisíc lidí, další jsou opodál.

I přesto, že politici uzavřeli příměří, z náměstí se stále ozývají výbuchy, sporadická střelba, barikáda se posunula o několik metrů směrem k centru náměstí. Lidé stojí na barikádách v pláštěnkách, protože drobně prší. Situace není zdaleka klidná.

K barikádám se lidé brodí přes hory dlažebních kostek, odpadků, pneumatik, různého stavebního materiálu a kusů aut.

V centru města se lidé brodí přes hory dlažebních kostek, odpadků, pneumatik, různého stavebního materiálu a kusů aut | Foto: Reuters

Ze strany demonstrantů se ozývají dělobuchy, policie zatím nijak nereaguje. Není skoro ani vidět, od demonstrantů ji dělí kouřová clona a plameny.

Vodní dělo neustále chrlí vodu na oheň, aby se nerozšířil dál mezi demonstranty, plameny by mohly zachvátit celé náměstí.

Sbírka Charity ČR pro oběti nepokojů na Ukrajině:
účet 55660022/0800, variabilní symbol 104

Podle ukrajinské televize lidé vynesli z budovy odborových svazů, která uvnitř zcela shořela, ohořelá těla těch, kteří se nestačili před ohněm zachránit. Jestli jde o aktivisty nebo policisty, není jisté. Podle kyjevské televize může být uvnitř ještě několik desítek těl.

Budova je teď uzavřená. Štáb kyjevské opozice se proto přestěhoval do budovy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kousek od náměstí Nezávislosti. Znovu obsadili budovu ministerstva zemědělství.

Ve městě jsou evropští diplomaté

Do Kyjeva ráno dorazili ministři zahraničí Francie, Německa a Polska, chtějí se pokusit přesvědčit prezidenta Janukovyče, aby upustil od silové varianty řešení ukrajinské krize. Podle zpráv z Moskvy do Kyjeva míří i státní tajemník na ruském ministerstvu zahraničí Grigorij Karasin. Na ‚pracovní návštěvu‘ má dorazit i vicepremiér Dmitrij Rohožin.

Americký prezident varuje Ukrajinu před důsledky, pokud by se dál vyostřovalo násilí

Číst článek

Británie dnes uzavřela své velvyslanectví v Kyjevě s odkazem na komplikovanou situaci v zemi. O uzavření své ambasády už ve středu informovala Kanada.

Konfliktní situace na Ukrajině vyvolala i problémy v ukrajinském olympijském týmu, který bojuje o medaile v ruském Soči. Lyžařka Bohdana Macecká spolu se svým trenérem oznámila, že na protest proti policejním útokům na kyjevské demonstranty odstupuje z olympijského turnaje.

Lidé odpočívají v chrámu svatého Michala, který slouží jako dočasné útočiště a místo první pomoci pro protivládní demonstranty | Foto: Reuters

Hraniční přechod Korczowa mezi Polskem a Ukrajinou už druhý den blokují demonstranti

Číst článek

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme