Ústecké Činoherní studio zřejmě skončí, radní už se souborem nepočítají

Činoherní studio v Ústí nad Labem nepožádalo o městský grant na letošní rok. Znamená to zřejmě jeho konec. Radní počítali s tím, že divadlo žádost podá, teď už ale s nikým z Činoherního studia jednat nechtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Činoherní studio v Ústí nad Labem se potýká s problémy s financováním, město mu změnilo podmínky | Zdroj: ČTK

Pro radní je přístup divadelníků velkým zklamáním. Město jim snížilo splátku nájmu, posunulo termín splatnosti a přistoupilo také na možnost, že město divadlu zaručí čtyři miliony korun na provoz až do roku 2017.

Radní podle Pavla Dlouhého z ČSSD co nejdřív vyberou jednu ze čtyř variant, jak činoherní představení ve městě zachovat. Nepočítají už ale se současným souborem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudu Činoherního studia v Ústí nad Labem diskutoval ředitel a dramaturg studia Vladimír Čepek a radní Pavel Dlouhý z ČSSD

„Po těch zkušenostech, které máme ne za poslední dny a týdny, ale za poslední roky, bohužel nevidíme v kolektivu Činoherního divadla osobnosti, se kterými bychom byli schopni dál jednat a dospět k nějakým racionálním řešením,“ tvrdí Dlouhý.

Divadelníci naproti tomu uvádějí, že město vyhlásilo grant velmi pozdě – až na konci ledna. A to velmi zkomplikovalo provoz divadla. Činoherní studio také tvrdí, že s osmi miliony určenými pro studiovou formu by letos nevystačilo. Radní to označují za záminku.

„Věděli, že hrají vabank. Do toho vabanku vstoupili, nechali se do něj vmanipulovat některými lidmi. A proto já říkám grant-negrant, teprve teď je z toho grantu pouze záminka,“ míní radní Pavel Boček z hnutí Ústečané.

Jana Válková z Činoherního studia s tím nesouhlasí. Zopakovala, že činohra nemohla včas reagovat na změnu financování v průběhu sezony. Navíc by ani Činoherní studio nesplnilo podmínky pro přihlášení do grantového řízení.

„Nejde o to, že bychom nesouhlasili s grantem, my naopak vítáme grantovou politiku. Ale není možné v průběhu divadelní sezóny a už probíhajícího fiskálního roku měnit podmínky financování,“ upozorňuje ředitel a dramaturg Činoherního studia Vladimír Čepek.

Městu se nelíbí ani program

Radní Dlouhý se ale brání. Město prý opakovaně upozorňovalo, že si divadlo musí zajistit vícezdrojové financování a že není v možnostech města poskytovat dlouhodobě tolik peněz. Výhrady má i k reportoáru ústecké scény.

„Současně je potřeba říct, že dnešní Činoherní divadlo není vůbec už to, na co nostalgicky mnozí vzpomínají ze 70. nebo 80. let, kdy na něj chodilo celé Ústí. Už 10 let je to experimentální scéna, která hraje expresivní dramatiku,“ říká.

Divadelní soubor Činoherního studia v Ústí nad Labem | Foto: ČTK

„A většina Ústečanů dnes říká, že do této budovy a do tohoto divadla již víckrát nevkročí, protože je tam polili kýblem a hlavní hrdinka sádru, kterou jí lili do úst, posléze vyzvracela na první řadu. Oni si zkrátka toto divadlo nepřejí,“ tvrdí radní Dlouhý z ČSSD.

Ředitel a dramaturg Činoherního studia Vladimír Čepek s výtkami vůči programu nesouhlasí. „Současný repertoár je vyvážený a soustředíme se jak na původní české hry, tak na uvádění světové klasiky. Návštěvnost je přes 80 procent, což je velice slušné,“ oponuje radnímu Čepek.

Divadlo zřejmě dostane výpověď

Současné Činoherní studio také údajně porušilo nájemní smlouvu, když dál pronajalo prostory divadla. Čeká je proto nejspíš i výpověď z nájmu. „Standardně se postupuje dle směrnic, které toto město má. Jak postupovat? Prostě výpovědí z nájmu,“ potvrzuje radní Boček.

Pokud soubor nebude mít na nájem, v divadle pravděpodobně skončí, jak naznačil radní Pavel Boček za hnutí Ústečané. Radní ale chtějí činohru v Ústí zachovat. Zvažují čtyři varianty, která to bude, teprve rozhodnou. O situaci v Činoherním studiu ještě budou jednat začátkem března zastupitelé města.

Vladimír Kroc, Gabriela Hauptvogelová, Jan Bachorík, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme