Legenda Formule 1 Niki Lauda slaví 65. narozeniny

Niki Lauda dnes slaví své 65. narozeniny. Trojnásobný mistr světa, přezdívaný kvůli svému předkusu "Král krysa", zažil svoji nejúspěšnější éru v 70. letech minulého století s týmem Ferrari. Cestu k závodění si ale musel prošlapat sám, protože jeho rodina ho odmítla podporovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legenda motorsportu Niki Lauda dorazil na slavnostní vyhlášení vítězů Britské akademie | Zdroj: Reuters

Lauda si půjčil peníze u banky a koupil si místo v týmu March. Na start své první Velké ceny Rakouska se postavil 15. srpna 1971. Výsledky ale byly katastrofou. Lauda kvůli dluhům dokonce uvažoval o sebevraždě. Přemluvil bankéře, dostal další půjčku a koupil si sedačku v týmu BRM. A tam začal zářit. Vybojoval své první body a jeho rychlosti si všiml Enzo Ferrari.

Od sezóny 1974 startoval Lauda v barvách rudých vozů z Maranella. A hned v další sezóně vybojoval svůj první titul mistra světa. A přišla osudová sezóna 1976 a jeho legendární souboje s Jamesem Huntem. Oba byli proti startu na nebezpečném přírodním okruhu se 174 zatáčkami Nürburgringu.

Přehrát

00:00 / 00:00

65 let uplynulo od narození legendárního Niki Laudy

Závod se ale 1. srpna 1976 jel. Ve druhém kole Lauda vylétl v zatáčce Bergwerk z trati, jeho monopost se vrátil se na dráhu a narazil do něj Bret Lunger. Ferrari začalo hořet. Při nárazu spadla Laudovi přilba, utrpěl těžké popáleniny hlavy a plic, ale díky pomoci dalších pilotů, kteří Laudu z trosek včas vytáhli, přežil.

O hrozivé nehodě informovaly televize celého světa. Laudova vůle závodit byla ale tak silná, že už za 42 dní s krvavými obvazy stál v Monze na startu. Kvůli prudkému dešti a riziku ale z posledního závodu odstoupil. James Hunt dojel třetí a o jeden jediný bod získal titul.

Lauda si chuť spravil dalším titulem o rok později. Třetí pak vybojoval v roce 1984 v barvách McLarenu. Svoji poslední velkou cenu vyhrál 25. srpna 1985 a po sezóně svoji kariéru ukončil.

Mimchodem, Lauda závodil v 70. letech i u nás v rámci závodů cestovních vozů.

"Na to se nedá zapomenout. Dnes se divím, jak jsme se tehdy mohli prohánět mezi útesy a domy až 250-ti kilometrovou rychlostí. Stačilo udělat jedinou chybu a člověk by zaparkoval u nějaké české hospodyňky v kuchyni," zavzpomínal na starý Masarykův okruh.

Dnes jeho příběh, díky filmu Rivalové, znají i ti, co jim formule 1 moc neříká. A jen maličkost, ve skutečnosti nebyli s Jamesem Huntem Rivalové, ale přátelé.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme