V Horním Jiřetíně zveřejní výsledky průzkumu názorů místních k těžbě uhlí

Jsou obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku ochotni opustit své domovy kvůli těžbě uhlí? Pokud ano, za jakých podmínek? Odpovědi na tyto otázky má dát rozsáhlý průzkum agentury STEM, který se uskutečnil v závěru loňského roku. Výsledky průzkumu dnes představí těžební společnost Severní energetická.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Jiřetín, těžební oblast uhelních dolů | Foto: Khalil Baalbaki

„Setkání probíhalo v celkem přátelském ovzduší. Ta paní, která tady u nás byla, byla příjemná,“ popisuje návštěvu lidí z agentury STEM Helena Sailerová. Lidé ze Střediska empirických výzkumů ji navštívili dvakrát a položili jí i jejímu manželovi desítky otázek.

„Kolik bychom si představovali za dům, jaký domek bychom si představovali, jak veliký, jestli jsme ještě pracující nebo jsme už v důchodu, jestli tu žijí naše děti a vnoučata…“ uvádí příklady.

Dotazníky, které STEM připravil, byly anonymní a obsahovaly dohromady zhruba 80 otázek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průzkumu v Horním Jiřetíně informoval reportér Jan Beneš

„V Horním Jiřetíně jsme prováděli komplex sociologických průzkumů, nebylo to tedy žádné jednoduché šetření. Navštívili jsme všechny domy a všechny domácnosti,“ říká Jan Hartl ze Střediska empirických výzkumů.

Průzkum zadala společnost Severní energetická. „Jeho cílem je zmapovat, jaké jsou aktuální nálady v Horním Jiřetíně, jaké jsou názory obyvatel,“ popisuje mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Společnosti Severní energetická patří hnědouhelný lom ČSA, který by v případě prolomení limitů těžby měl „spolknout" i obce Horní Jiřetín a Černice.

Podle Gabriely Sáričkové Benešové má výzkum ukázat na to, co skutečně Hornojiřetínští chtějí, bez ohledu na to, co si říkají mezi sebou nebo do médií.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme