Time-out ukrajinských poslanců kritizovali před parlamentem i demonstranti z Majdanu

Ukrajinský parlament si dnes vzal oddechový čas a do čtvrtka přerušil jednání o novém premiérovi a nové vládě. Mnohé Ukrajince tento odklad rozčílil, což někteří lidé přišli dát najevo přímo k budově parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Kyjev. Demonstrace před budovou parlamentu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Kolem parlamentu v Kyjevě bouří emoce. Jsou tu hlavně lidé, kteří jsou velmi nedůvěřiví vůči politikům v parlamentu, a to včetně těch z bývalé opozice.

„Měli bychom zřídit prozatímní revoluční výbor, složený z lidí, kteří mají naši důvěru a kteří jsou schopní zatknout Janukovyče a bývalého generálního prokurátora Pšonku,“ zlobí se na parlament jedna z demonstrantek Tamara Tkačenková.

Poslanci ukrajinského parlamentu si vzali čas na rozmyšlenou. Pozítří mají hlasovat o novém premiérovi, ale jeho jméno stále není jasné, stejně jako obrysy vlády národní důvěry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před ukrajinským parlamentem dnes natáčel zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„My jsme si v práci vzali neplacené volno, nevyděláváme, naopak – peníze sem nosíme, i potraviny a léky. Politici mají být tady a pracovat, jinak ať vrátí mandáty,“ dodává Tkačenková.

Před lidmi vystupuje i pan Varabjov z Dněpropetrovsku, který se představuje jako jeden z vůdců Majdanu. Říká, že lidé nepřišli proto, aby brali útokem parlament, ale aby parlament donutili zabývat se konkrétními problémy lidí a aby poslanci co nejrychleji vytvořili vládu.

„Lidé dobří, věřte mi, že my odsud neodejdeme. Obětujeme své zdraví pro budoucnost Ukrajiny. Vůdci opozice nám slíbili, že kandidatury do vlády nebudou projednávat v kuloárech, ale s Majdanem. Já jsem jeden z vůdců Majdanu, tak proč o tom nic nevím?“ ptá se Varabjov.

Před parlamentem stojí řada limuzín a džípů. To lidi přirozeně dráždí, protože jim to připomíná minulý režim. Dokonce se ozývají hlasy, že premiér a prezident by měli opustit přepychové státní rezidence a bydlet v obyčejných bytech a jezdit normálními auty, zvlášť za této situace, kdy ve státní pokladně nejsou peníze.

Zatím se na Majdanu, kde je už tři měsíce cetrum nepokojů, pilně pracuje. Aktivisté-dřevorubci řežou na kusy polena a další dříví, kterým budou v noci topit, protože do Kyjeva se vrací mrazy.

Pracovalo se také na střeše parlamentu, odkud aktivisté-horolezci sňali sovětskou pěticípou hvězdu, i v metru, odkud lidé odstraňují Leninovy podobizny a veškeré symboly spojené se sovětským režimem.

To ostatně není jen záležitost Kyjeva. Vlna boření Leninových pomníků se valí celou zemí.

Ukrajina, Kyjev. Luxusní vozy před budovou parlamentu | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme