Praha nacvičuje postup při masivním výpadku proudu

Praha si zkouší, jak je připravená na rozsáhlý výpadek elektřiny, tedy blackout. Dvanáctihodinová simulace má ukázat, jak jednotlivé složky pražského záchranného systému spolupracují a řeší krizové situace. Pražanů se cvičení nijak nedotkne. Magistrát sice zvažoval skutečnou odstávku proudu, nakonec ale zvolil pouze simulaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha nacvičuje postup při masivním výpadku proudu | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

„Praha se ponořila do tmy. Zhasla pouliční světla, semafory, vypnula se zabezpečovací zařízení v obchodních centrech. Bez elektřiny jsou nemocnice, křižovatky blokují tramvaje, tisíce lidí uvízly v metru a výtazích. Prahu a část Středočeského kraje postihl blackout, výpadek proudu.“ Takový je scénář rozsáhlého cvičení, které Praha naplánovala.

Po loňských povodních a také požáru chodovské rozvodny, kdy třetina Prahy zůstala bez elektřiny, si chce vedení hlavního města ověřit, jak je metropole připravena na další možnou katastrofu.


„Po mých zkušenostech s výpadkem proudu krátce po povodních, po výpadku signalizačních a dorozumívacích zařízení, mám osobně pocit, že toto je hlavní úkol samosprávy, na který by měla dbát,“ říká primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

„Po povodni jsme přišli na spoustu významných nedodělků a děr v krizové připravenosti. Za tu dobu, která utekla od povodně, máme proškolený personál, jsme ve finální fázi přepracovávání povodňových plánů,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha si vyzkouší, jak je připravená na blackout. Další podrobnosti zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková

V krizovém štábu na magistrátu se během simulace vystřídá více než stovka profesionálů, kteří se zaměří na několik zásadních oblastí. Na prvním místě bude podle ředitele odboru bezpečnosti a krizového řízení Josefa Juránka záchrana lidí.

„Cvičení bude simulované tak, že je 23. hodina večer. Začne tím, že budeme simulovat vyprošťování osob uvízlých ve výtazích. To druhé je evakuace lidí z metra, protože si potřebujeme zjistit některé technické věci. Potom cvičení ukáže na velkou důležitost, to je zásobování pitnou vodou. Musíme se postarat o fungování ústavů, nemocnic, o lidi omezeně pohyblivé," popisuje.

Vojáci cvičně zkoordinují dodávky pohonných hmot, policisté budou simulovat uzávěry silnic a pražští hasiči se podle náměstka sboru Jiřího Hoška zaměří právě na postup vyprošťovacích prací.

„Se zásahem v metru se počítá při výpadku proudu. Nelze zcela zajistit, že by všechny soupravy dojely do stanice metra,“ míní Hošek.

Pražanů se cvičení nedotkne

Tolik modelová situace. Obyvatel Prahy se cvičný blackout nijak nedotkne. Magistrát sice původně zvažoval skutečnou odstávku proudu, nakonec se ale rozhodl pro simulaci. Zapojí se do ní distributoři energií, mobilní operátoři, nemocnice, dopravní podnik a další asi stovka institucí.

Lidé mohou průběh akce sledovat online. „Poběží celý den webovky, takže kdokoli z Prahy si tam bude moc přečíst, jak to cvičení probíhá,“ dodává Josef Juránek.

Na krizová cvičení Praha vyčlenila několik desítek milionů. Cvičný blackout, který Praha připravovala čtyři měsíce, by neměl přijít na víc než milion korun.

Blackout | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme