Europoslanci chválili prezidenta Zemana za slova o federaci i společné armádě

Většina europoslanců je stejně jako český prezident Miloš Zeman zastáncem větší integrace EU, chválili proto jeho slova o federaci. Někteří se s ním shodnou i na společné evropské armádě. Nesouhlasí ale se Zemanovým nápadem na konec stěhování europoslanců mezi Bruselem a Štrasburkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman vystoupil v evropském parlamentu | Zdroj: Reuters

Zemanova myšlenka na zavedení společné armády má v europarlamentu své zastánce. „Souhlasím, že potřebujeme společnou evropskou armádu. Má naprostou pravdu,“ řekl po Zemanově projevu vlivný europoslanec z lidovecké frakce Joseph Daul.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakce europoslanců na projev prezidenta Miloše Zemana se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu při EU Ondřej Houska

Tvrdě ale odmítl zrušení každoměsíčního stěhování poslanců z Bruselu do Štrasburku. Stejně jako předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu a europoslanec Berndt Posselt.

„Absolutně jsem nesouhlasil, když mluvil proti stěhování Evropského parlamentu do Štrasburku. Štrasburk je humanistickou a kulturní tváří Evropy,“ okomentoval projev českého prezidenta Posselt.

Zároveň to ale podle Posselta byl jeden z nejzajímavějších projevů, který v europarlamentu slyšel.

Prezident Zeman si v europarlamentu vysloužil potlesk hlavně za podporu eura

Číst článek

Zemanova myšlenka vzniku evropské federace má mezi europoslanci možná většinovou podporu. Na rozdíl od nich ale obyvatelé EU jejich nadšení rozhodně nesdílejí. Důvěra lidí v Evropskou unii klesá, stejně jako ochota pro další integraci.

Jedním z důvodů je hospodářská krize a zároveň chyba evropských politiků, kteří některé nešvary často neprávem svádějí na Evropskou unii.

Například právě Zeman kritizoval unii za zavádění úsporných žárovek, podle kritiků to ale nenařizuje Brusel, ale členské státy, které normu schválily.

Evropský parlament (ilustrační foto) | Foto: Reuters

První reakce na Zemanův projev přišla ještě dřív, než český prezident začal v Evropském parlamentu mluvit. K jeho řečnickému pultíku přistoupil český europoslanec za ČSSD Richard Falbr a položil před něj popelníček.

„Miloši, tady máš ode mě dárek, ale tady nekuř,“ řekl mu Falbr.

Reakce ostatních europoslanců na Zemanův projev byla srdečná, ale nikoli bouřlivá. Například italský prezident Giorgio Napolitano sklidil bouřlivější potlesk.

Čeští europoslanci podporují konec stěhování do Štrasburku

„Myslím, že se přihlásil tradičním myšlenkám na federalizaci Evropy, které my nesdílíme. Tedy k hlubší integraci, k rychlému přijetí eura, sjednocení daní a jednotné sociální a zahraniční politice,“ řekl europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projevu Miloše Zemana v Evropském parlamentu hovořili europoslanci Jan Zahradil z ODS a Libor Rouček z ČSSD

Europoslanec a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček z ČSSD souhlasí se Zemanovým názorem na společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

„Do budoucna je také správná myšlenka mít společnou obranu,“ myslí si Rouček.

Jeho kolega Zahradil ale tvrdí, že v kritických situacích ustupují evropské orgány do pozadí a na důležitosti nabývají jednotlivé národní vlády.

„Všimněte si, kdo se nejsilněji vyslovoval pro takové či onaké řešení situace na Ukrajině. Nebyl to ani pan Barosso, tedy šéf Evropské komise, ani paní Ashtonová, která vystupuje jako ministryně zahraničních věcí Evropské unie, byli to ministři zahraničí Francie, Polska, Německa,“ uvedl europoslanec z ODS.

Oba čeští europoslanci se s prezidentem shodli v tom, že je třeba zrušit pravidelné stěhování evropského parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem.

„Problém je, že to nemůže dělat Evropský parlament, musí to rozhodnout jednotlivé státy, tedy premiéři,“ vysvětlil europoslanec Rouček.

Evropský parlament ve Štrasburku | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Podle Zavadila byl Zemanův projev nezvykle krátký. „Většinou prezidenti hovoří v Evropském parlamentu 15 až 20 minut. Projev Miloše Zemana nedosáhl ani 10 minut,“ upozornil europoslanec za OSD.

Pochválil ale, že Zeman mluvil anglicky, bez poznámek a místy byl i zábavný.

„Možná poslanci očekávali, že ty myšlenky budou hlubší. Prezident měl ideální příležitost, aby mluvil třeba 20, 30 minut a vyložil své myšlenky jak evropské, tak české veřejnosti trochu podrobněji,“ doplnil europoslanec Rouček za ČSSD.

Od českých politiků zněly pochvaly i kritika

Projev ocenil i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, pod Zemanova slova by se prý podepsal.

Sobotka také uvítal, že prezident ve svém projevu zmínil potřebu jednotnější evropské zahraniční a bezpečnostní politiky. Pro Evropu je to podle Sobotky důležitá výzva.

„Změny, které byly v tomto směru zahájeny, ještě nejsou dostatečné. Ukazuje se to i v přístupu Evropy ke krizím, které probíhají,“ domnívá se Sobotka.

Projevuje se to i v zahraniční politice. „Ještě stále mají větší vliv ministři zahraničí jednotlivých členských států než oficiální představitelé Evropské unie,“ dodal Sobotka.

Koaliční schůze k církevním restitucím, Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

Projevilo se to například při jednáních na Ukrajině, kdy k podepsání dohody vedla až návštěva ministrů zahraničí Polska a Německa. Přitom zemi už předtím navštívili představitelé EU.

Poslanec TOP 09 a šéf hnutí Starostové Petr Gazdík uvítal, že na rozdíl od svého předchůdce Václava Klause, byl Zemanův projev v evropském parlamentu „projev státníka, který chce sedět u evropského stolu, a ne jen na něj pokřikovat ze zákulisí.“

Prezidentovu řeč ale označil za poměrně plytkou. „Nesměřoval k žádným konkrétním vizím, jak by evropští poslanci měli změnit, jakým způsobem Evropa funguje byrokraticky,“ dodal Gazdík.

Ondřej Houska, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme