Nový ukrajinský premiér Jaceňuk: Předchozí režim rozkradl státní pokladnu

Ukrajinský parlament dal důvěru nové koaliční vládě, kterou sestavila dosavadní opozice s lídry hnutí proti režimu Viktora Janukovyče. Poslanci navrhli do čela kabinetu čelného představitele strany Vlast Arsenije Jaceňuka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát Majdanu na post premiéra přechodné vlády Arsenij Jaceňuk (foto z 16. února 2014) | Zdroj: ČTK

Navržení Jaceňuka jako šéfa přechodné vlády a několika kandidátů na ministry oznámila už ve středu večer na kyjevském náměstí Nezávislosti takzvaná rada Euromajdanu.

Dnes pro koalici hlasovalo 250 poslanců v 450členném parlamentu. Nový kabinet by měl zemi spravovat do předčasných parlamentních voleb, které by se mohly konat v červnu nebo v říjnu. Tvoří ho především zástupci strany Vlast a Majdanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech ukrajinské státní poklady hovořil zpravodaj Českého rozhlasu v Kyjevě Martin Dorazín

Devětatřicetiletý Jaceňuk program své vlády shrnul do pěti bodů: stabilizace finanční a politické situace v zemi, uzavření smlouvy s Mezinárodním měnovým fondem, vyšetření zločinů spáchaných při útocích proti demonstrantům, reforma ministerstva vnitra a podpis asociační smlouvy s Evropskou unií.

Nový ukrajinský premiér Jaceňuk obvinil předchozí režim prezidenta Viktora Janukovyče z rozkradení státní pokladny. Podle Jaceňuka asii 60 milionů dolarů mělo zmizet v takzvaných daňových rájích.

Podle nového premiéra je státní pokladna úplně prázdná, zůstalo v ní jen pár set tisíc eur, což na provoz státu vůbec nestačí.

Předčasné prezidentské volby se na Ukrajině uskuteční 25. května. Sesazený prezident Viktor Janukovyč dnes vzkázal, že rozhodnutí ukrajinského parlamentu o svém odvolání považuje za nelegitimní. Dál se prý považuje za právoplatného prezidenta země.

Janukovyč se dál považuje za prezidenta Ukrajiny, Rusko mu zajistí bezpečnost

Číst článek

Nový ukrajinský premiér sklidil potlesk od svých kolegů v parlamentu | Foto: Reuters

Ukrajina i NATO varují Moskvu před intervencí na Krymu. Ozbrojenci tam okupují vládní budovy

Číst článek

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme