Šéf diplomacie USA John Kerry vyzval k přímým rusko-ukrajinským rozhovorům

V Paříži skončila první schůzka ministrů zahraničí Spojených států a Ruska. John Kerry a Sergej Lavrov mluvili o krizi na Ukrajině a napjaté situaci na Krymu. Americký šéf diplomacie vyzval k přímým rusko-ukrajinským rozhovorům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světoví politici se sešli v Paříži, aby řešili rusko-ukrajinskou krizi. Zleva francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, francouzský prezident Francois Hollande a americký ministr zahraničí John Kerry. 5. 3. 2014 | Zdroj: Reuters

Americký ministr zahraničí apeloval na svůj ruský protějšek, že v současnosti je vůbec nejdůležitější, aby spolu Rusko a Ukrajina začaly jednat.

Už během schůzky naznačil, že jeho snahou je, aby se ještě v Paříži sešli Sergej Lavrov a jeho ukrajinský protějšek Andrij Deščycja. To se zatím nestalo.

Kerry Lavrova varoval, že pokud Rusové nezačnou stahovat své jednotky z Krymu, vystavují se nebezpečí sankcí ze strany mezinárodního společenství.

Obamovo řešení pro Krym: stažení ruských jednotek a vyslání pozorovatelů

Číst článek

Lavrov odmítl požadavek na stažení ruských jednotek z Krymu výměnou za to, že o bezpečnost ruské menšiny se postarají mezinárodní pozorovatelé OSN.

Ruští vojáci se prý na Krymu zmocnili protiraketových praporů, Lavrov to popírá

Číst článek

Francouzský prezident Francois Hollande, který byl na schůzce přítomen, naznačil, že už zítra by se mohlo jednat o přijetí sankcí vůči Rusku.

O krizi na Ukrajině dnes jednají v Bruselu také členské země Severoatlantické aliance s ruským velvyslancem při NATO Alexandrem Gruškem.

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme