V Liberci vznikl vědecký park iQLandia. Otevírá se na konci března

Liberec má po známém iQ parku a Babylonu další turistické lákadlo - obří zábavní vědecký park iQLandia. Své první návštěvníky přivítá koncem března. Čeká je planetárium, humanoidní robot i kopie Křižíkovy fontány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IQ Park Babylon Liberec

„Tak, jako v Praze se každou hodinu střídají apoštolové, tak každou hodinu tady zahraje fontána jednu skladbu,“ pouští tanec barevných piruet ředitel iQLandie Pavel Coufal.

U fontány jsou vodní varhany a řada dalších vodních hrátek a mlýnků, se kterými si můžete prostřednictvím počítače hrát. Jejich autor Lubomír Jiruše upozorňuje na jednu zajímavost:

Přehrát

00:00 / 00:00

Park IQ Landia navštívila Ivana Bernáthová

„Unikátní jumping jety, což jsou trysky, které tryskají laminární proudění a osou se vodní paprsek prosvítí, takže když se nasekají ty špalíky vody, tak to vypadá jako když vzduchem letí špalíky skla. Lze tu naprogramovat jakýkoli nápis,“ láká Lubomír Jiruše.

Exponáty jsou i pod zemí. „Vznikla tady expozice, která se jmenuje Geolab a která přibližuje geologickou stavbu České republiky. Máte tady muzeum s minerály a horninami, geologické tvary, které jsou na povrchu nebo v podzemí České republiky,“ říká Pavel Coufal.

Dva sály věnuje iQLandia člověku a lékařským vědám. „Budete si moct změřit objem plic i vyzkoušet, jak pracuje srdce. Zkusit si můžete i laparoskopickou operaci," zve Jiří Valášek.

K vidění bude i první humanoidní robot v Česku Thespian, se kterým se dá komunikovat pomocí dotykové obrazovky. „Můžete se dívat očima toho robota. Na obrazovce uvidíte, kam se dívá a můžete pouštět jednoltivé věty a nasimulovat si s ním rozhovor," ukazuje Josef Brožek.

IQLandia nabídne na 400 exponátů. Lidé mohou v 3D planetáriu zaletět na měsíc nebo do jiných galaxií, v dalších expoziích zažít zemětřesení nebo tanec blesků. Pro veřejnost se otevře 29. března.

Ivana Bernáthová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme