V Praze-Hostivaři se otevírá nový depozitář Národní knihovny. Klementinum už nestačilo

Do areálu Klementina pražské Národní knihovny se už další knihy nevejdou. Miliony svazků se proto v těchto dnech stěhují do nových depozitářů v Hostivaři. Vedení Národní knihovny se pro nové místo muselo rozhodnout poté, co bylo jasné, že Kaplického blob na Letné nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Centrální depozitář Národní knihovny v Praze-Hostivaři | Foto: Eva Hodíková

Od budovy nových skladů knížek Národní knihovny v pražské Hostivaři rozhodně nečekejte výraznou architekturu. Dům na periferii české metropole je strohý. Úzké, bíle omítnuté chodby připomínají spíš sklep běžného panelového domu.

„Cena výstavby včetně připravovaných projektových prací byla cca 387 milionů korun. Samotné stavební práce stály 350 milionů korun. Je to financováno z prostředků ministerstva kultury,“ říká mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový depozitář Národní knihovny v Hostivaři si exkluzivně prohlédla redaktorka Michaela Vetešková

Další dveře vedou do strojovny stabilního hasicího zařízení. Za nimi je uloženo 330 červených bomb naplněných dusíkem. Napuštění plynem vyjde na skoro milion korun.

„Vypadá to strašidelně, ale tyto bomby slouží k ochraně osob v Národní knihovně a také uložených knih. V případě požáru vytlačí vzduch z depozitářů a zabrání možnosti šíření požáru. Máme elektronickou signalizaci, která dokáže detekovat požár už v zárodku při vzniku kouře,“ vysvětluje Jiří Lučan, bezpečnostní ředitel depozitáře.

„Nový depozitář v Hostivaři opravdu splňuje ta nejpřísnější bezpečnostní kritéria, ale také kritéria, co se týká klimatu a prostředí pro knihy,“ doplňuje ho Irena Maňáková.

Nový Centrální depozitář Národní knihovny v Praze-Hostivaři | Foto: Eva Hodíková

V depozitářích je také studovna, protože pracovníci knihovny počítají s tím, že právě do Hostivaře si budou lidé chodit půjčovat knížky, které jsou součásti Národního konzervačního fondu. A ten je podle Ireny Maňákové pravým pokladem Národní knihovny, protože obsahuje všechny prvotisky knížek, skript i časopisů, které v Česku po roce 1901 vyšly.

„Tento fond opravdu schraňuje všechny knihy, které byly u nás vydány. Tyto knihy se ani nepůjčují. Je to novodobý poklad Národní knihovny,“ tvrdí mluvčí. Do nových skladů by se mělo vejít až deset milionů knížek.

Michaela Vetešková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme