'Hrob hrobů' ve Stříbře připomene dávno zemřelé obyvatele města

Chceme-li poznat svou historii, můžeme se vypravit do archivu, muzea, na zámek, ale také na hřbitov. Ten ve Stříbře na Tachovsku podává svědectví o životě v německém příhraničí a hlavně pak o 20. století plném dějinných zvratů. Už několik let se místo posledního odpočinku postupně proměňuje. A další zvelebení hřbitova chystá stříbrská radnice v letošním roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová rozptylová loučka na hřbitově ve Stříbře | Foto: Lukáš Milota

„Udělala se tam řada věcí jako rozvody vody či úprava zeleně,“ popisuje změny na hřbitově v posledních letech starosta Stříbra Bohuslav Červený zvolený za TOP 09.

Nedávno radnice dokončila v rohu hřbitova také rozptylovou loučku. Zatravněná plocha, kam mohou pozůstalí vysypat popel zemřelého, dosud ve městě chyběla.

Podle ředitele správy majetku města Stříbra Dalibora Friče přišly stavební a další úpravy pietního místa na zhruba 150 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O již provedené i plánované úpravy hřbitova ve Stříbře se zajímal Lukáš Milota

„Rozbourali jsme bývalý pomník, o kterém nebylo známo, k jakým historickým skutečnostem se vázal. Dále jsme zde částečně zbourali chodník tak, aby vznikla celistvá plocha k vybudování rozptylové loučky. Okolí jsme posázeli bobkovišní, oseli trávu, vybudovali jsme přístupovou cestu plus pomníček,“ říká.

Letos v dubnu dokončí Stříbro na městském hřbitově také takzvaný „hrob hrobů“, který připomene dávno zemřelé stříbrské obyvatele. Součástí hrobu je zeď připomínající štít místní radnice. Letos místo doplní také stříška, velký kříž a zábradlí. Hrob hrobů má nahradit zpustlé a zrušené, většinou německé hroby, o které nikdo nepečuje.

„Do volného prostoru budou uloženy náhrobní desky z jednotlivých hrobů, které se už propadají. Máme zájem, aby na ty, kteří zde byli pohřbeni, ještě stále a i do budoucna zůstala památka. Aby byla zachována i historie sto a více let stará,“ vysvětluje Frič.

Náklady na hrob hrobů budou celkem asi 100 tisíc korun. Město chce také spolu s historiky provést revizi celého hřbitova. Cílem je podle starosty Bohuslava Červeného vytvořit platný přehled o hrobových místech.

„S pomocí historiků bychom se chtěli dopídit konce, to znamená, že budeme vědět, kolik hrobů je činných nebo k nimž se někdo z pozůstalých hlásí. Pakliže hroby, ke kterým se léta nikdo nehlásí, splní zákonnou podmínku na zrušení, pak bychom je zrušili.“

Hroby významných obyvatel Stříbro zachová

Hroby, hrobky nebo náhrobky významných stříbrských měšťanů chce město s pomocí historiků zachovat, nebo i opatřit popiskem.

„Já třeba vím, protože mám rád Šumavu, že spoluautorem a projektantem velkého tunelu na Špičák byl nějaký později rytíř Pescher, který je tady ve Stříbře pochovaný. Jsou tady osoby, které nějakým způsobem ovlivnily nejen Stříbro, ale i Čechy a Československo,“ uzavírá starosta.

Další průzkumné práce a úpravy čekají letos také hrobku zámožné měšťanské Seifertovy rodiny. Neoklasicistní stavba z konce 19. století slouží od předloni jako městský hrob, kam pohřební služba uložila desítky nevyzvednutých uren.

Simona Bartošová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme