Vypráví vtipy, rozdává květiny. Fico si před volbami získává sympatie hlavně žen

Je to už na Slovensku taková březnová tradice – vyprodané sportovní haly, zábavný program plný košilatých vtipů a populární hudby. A nakonec červená květina pro každou ženu. Svérázné oslavy MDŽ si vzal kdysi pod patronát slovenský premiér Robert Fico. Teď jemu samotnému pomáhají v prezidentské kandidatuře. Fico tak má šanci vyhrát bez jediného klasického volebního mítinku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na předvolební akce Roberta Fica chodí především ženy. Na snímku mítink v západoslovenské Skalici | Zdroj: Reuters

Zaplněná městská hala v Nitře se dobře baví, když předseda vlády vypráví jeden z veselých zážitků, kde hraje hlavní roli žena, v tomto případě maďarská vedoucí z pionýrského tábora.

Všechny vtipy jsou pečlivě vybrané, i když publikum, ve kterém sedí převážně ženy, by Robertu Ficovi spolklo asi cokoli. A on to moc dobře ví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na předvolební akci Roberta Fica v Nitře natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

„Víte, jaký je problém najít slušný vtip? Musíme se velmi dlouho trápit, než najdeme nějaké vtipy, které jsou slušné a které v sobě mají i nějaký obsah,“ vysvětluje Robert Fico.

„Tady můžete být úplně přirozený, ty ženy to ocení. I když se spletete, když bude nějaký přeřek, cokoli uděláte, ty ženy to beze všeho přijmou,“ popisuje svou taktiku premiér a kandidát na prezidenta.

Divadlo, které zabírá

Vedle premiéra sedí na pódiu i další členové vedení jeho strany SMER, mimochodem samí muži. Oslavy Mezinárodního dne žen jsou skvělým divadlem, které dokonale zabírá na ženskou část publika. A v některých lidech dokáže i dlouholetý politik jako je Fico vzbudit pozitivní emoce.

„Perfektní. Fica jsme viděli, to jsme rádi. Na něj jsme se nejvíc těšili.“ – „Náš člověk, Ficko. Zlatý, zlatý chlapec. A proč? Protože je,“ říkají lidé po mítinku.

Předvolební setkání Roberta Fica v městské hale v Nitře | Foto: Vojtěch Berger

Při odchodu dostane každá žena červenou růži, většina z nich září nadšením. Méně nadšení jsou manželé, kteří museli jít povinně jako doprovod.

„To jsou kecy. Kdyby byli k světu, tak se máme lépe. Moje žena dostane důchod 240 eur, a to má odpracováno 43 roků,“ zlobí se jeden důchodce, který prý politikům na pódiu už nevěří ani nos mezi očima.

Ve volbách ale Ficova strana SMER válcuje soupeře, sestavila jednobarevnou vládu a Robert Fico teď z pozice nejpopulárnějšího politika usiluje o křeslo prezidenta. Oslavy MDŽ nejsou lákadlem pro nerozhodnuté voliče, ale naopak odměnou pro ty, kdo už premiéra dávno milují.

„Já mu věřím. Znám ho už desítky let. Ještě jako mladý přišel s manželkou do našeho města, měli jsme právě ples a já jsem si ho zapamatovala. A od té doby jdu jen za ním,“ říká starší paní.

Kampaň absolvuje s berlí

Premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico během kampaně v západoslovenské Skalici | Foto: Reuters

Robert Fico si navíc nedávno při fotbale utrhnul achillovku a celý náročný program teď absolvuje s berlí a ortézou, a někdy i bolestivým výrazem ve tváři. Další věc, kterou může ženská část publika ocenit.

Ve všech průzkumech má zatím Fico bezpečný náskok a 1. kolo by tak v sobotu mohl jasně vyhrát.

A kdyby nakonec přece jen v souboji o post prezidenta neuspěl, chce zůstat slovenským premiérem.

Robert Fico | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme