Venezuelská národní garda obsadila 'opoziční' náměstí Altamira v Caracasu

Náměstí ve čtvrti Altamira v Caracasu bylo považované za symbol venezuelských opozičních protestů. Dnešní ráno na něm ale bylo jiné - obsadili ho totiž vojáci národní gardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelská národní garda obsadila náměstí ve čtvrti Altamira v Caracasu | Foto: Reuters

Celá operace začala v neděli při dalších protivládních demonstracích.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro už předtím v projevu varoval ty, kteří vyvolávají ve jménu boje proti vládě násilnosti.

Dal jim ultimátum, že pokud nepřestanou protestovat, vyčistí místa protestů pomocí bezpečnostních složek, což také udělal.

Gardisté použili vodní děla i slzný plyn a nakonec vytlačili demonstranty pryč. Obsadili pak další místa na předměstí Chacao, které je už tradičně anti-chávezovské a anti-madurovské a zažilo v posledních týdnech každodenní střety.

Podle starosty Chacaa, což je opoziční politik, je teď v ulicích klid. Podle zpráv z místa musí třeba lidé při nástupu na autobus ukázat obsah svých tašek a batohů. Prezident Maduro také řekl, že se bude v „osvobozování a pacifikaci území“ pokračovat.

Kamení, molotovovy koktejly, živé praky

Ke zklidnění vyzval radikální demonstranty při jedné z minulých akcí proti vládě i opoziční vůdce Henrique Capriles. Násilnosti totiž narušují obraz poklidných protestů, které v ulicích demonstrují svou nespokojenost s kriminalitou či zdražováním. V případě násilných demonstrací jde ale jednoduše o boj proti pořádku, proti tomu, co symbolizuje vládu.

Střety protivládních demonstrantů s národní gardou na náměstí v caracaské čtvrti Altamira | Foto: Reuters

Aktivisté nejen že zapalují pneumatiky nebo hromady odpadků, ale také útočí proti policistům. Hází na ně kamení nebo někdy i zápalné láhve. K tomu někdy používají takzvané živé praky - dva a dva lidé drží gumu, další dva střílejí. Lidé také rozbíjeli výlohy veřejných budov, ničili prý třeba i telekomunikační zařízení - telefonní dráty a podobně.

Prezident Maduro je proto nazývá teroristy. V posledním projevu je dokonce označil jako „chuckys“ - přirovnal je k postavičce z hororové hexalogie o sériovém vrahovi, převtěleném do vycpané panenky.

Používá policie ostré náboje?

Opozice na druhou stranu tvrdí, že policie a bezpečnostní složky zadržené brutálně bijí a také střílejí ostrými náboji. Ze smrti některých z téměř tří desítek lidí při protestech obviňují i provládní bojůvky - takzvané colectivos.

Tyto informace zatím nejsou potvrzené. Mluvila o nich ombudsmanka, která smrt téměř 30 lidí vyšetřuje, a řekla, že z toho nelze bojůvky či milice vinit.

Její úřad i nadále prověřuje přes 40 případů údajné policejní brutality. Osm členů ozbrojených složek je obviněno ze zastřelení protivládního a provládního demonstranta před měsícem.

Pode nejnovějších informací někdo ve státě Aragua zabil střelou do hlavy jednoho z kapitánů národní gardy, což ke zklidnění situace ve Venezuele zřejmě nepovede.

Prezidentské volby ve Venezuele: Nicolás Maduro slaví vítězství ve venezuelských prezidentských volbách | Foto: Reuters

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme