Krymská 'sebeobrana' obsadila dvě armádní základny. Údajně spolu s ruskými vojáky

Příslušníci krymské "sebeobrany" údajně v doprovodu ruských vojáků obsadili velitelství ukrajinského námořnictva v Sevastopolu. Další ozbrojenci prý vnikli do základny v západokrymském městě Novoozerne, do objektu pronikli těžkou technikou. Ruská armáda zatím vyhlásila cvičení na západě země, území ale nesousedí přímo s Ukrajinou. Zapojeny jsou i stíhačky a bombardéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci na většině vojenských základem zůstávají. Na Krymu jich je kolem 20 tisíc | Zdroj: Reuters

Radikálně naladění účastníci proruského mítinku v Sevastopolu dnes strhli zátarasy před sídlem ukrajinského vojenského námořnictva a vtrhli dovnitř. Podle agentury Reuters viděli svědci na budově vlát ruské vlajky. Velitelství navíc opustilo několik neozbrojených zaměstnanců.

Z agresivně naladěného davu se v Sevastopolu podle Interfaxu ozývaly výzvy, aby se ukrajinští vojáci vzdali a složili zbraně. Na místo přijely vozy záchranné služby.

Ukrajinská vlajka na stožáru před objektem byla stažena, místo ní se objevila vlajka ruská. Lidé před areálem skandovali proruská hesla a zpívali ruskou hymnu.

Zpravodaj agentury Reuters ale na místě viděl tři ozbrojence v ruských uniformách bez hodnostního označení. Agentura ITAR-TASS napsala, že na místě žádní ruští vojáci nejsou. Ke zranění osob podle očitých svědků zatím nedošlo.

Ukrajina: Armáda se z Krymu nestáhne

Ukrajinský ministr obrany Igor Teňuch mezitím v Kyjevě oznámil, že se ukrajinské jednotky z Krymu nestáhnou. Již v úterý dal vojákům povolení použít při obraně zbraně.

Rusko vyhlásilo vojenské cviční na severozápadě země, region s Ukrajinou přímo nesousedí. Vojenské manévry nicméně můžou zvýšít napětí mezi Severoatlantickou aliancí a Moskvou.

V Černém moři dnes také začíná cvičení amerického válečného torpédoborce. Manévry bude nacvičovat s loďstvem Bulharska a Rumunska.

V úterý podle ukrajinských úřadů v Simferopolu zahynul jeden ukrajinský voják a další byl zraněn. Také krymští separatisté hlásí podle agentury Interfax jednoho mrtvého člena domobrany a další dva zraněné. U ukrajinské základny v Simferopolu je prý zasáhl ostřelovač.

Nad budovou velitelství ukrajinského námořnictva zavlála ruská vlajka. Kdo ji vyvěsil, ale není jasné | Foto: Reuters

Na Krymském poloostrově, který v pondělí vyhlásil samostatnost a požádal o připojení k Rusku, zůstává přes 20 tisíc ukrajinských vojáků. Kyjev nezávislost Krymu neuznává, povolal desetitisíce záložníků.

Ukrajinští vojáci dostali od ruské černomořské flotily ultimátum do pátku. Mají se rozhodnost, zda opustí své základny a odjedou z Krymu nebo se stanou zaměstnanci ruské armády.

Buď v ní mohou působit jako civilní zaměstnanci nebo složit slib věrnosti Rusku a stát se jeho vojáky. Moskva jim nabízí na místní poměry vysoký plat 800 dolarů.

Kyjev je pobouřen kvůli spojení Krymu s Ruskem. Rusové v tom vidí spravedlnost

Číst článek

Na Krymu stále zůstává 20 000 ukrajinských vojáků | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme