Osmdesát tisíc lidí na jihu a východě Moravy má špatně identifikované nemovitosti

Desítky tisíc pozemků a staveb v České republice mají špatně identifikovaného vlastníka v katastru nemovitostí. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových teď na svém webu zveřejnil seznam těchto osob. Jen na jihu a východě Moravy je jich osmdesát tisíc, což je polovina z celorepublikového počtu. Lidé by si měli ověřit, jestli na nějakou nemovitost nemají nárok, třeba díky dosud nevypořádanému dědictví. Jinak o ni totiž mohou přijít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Někteří vlastníci ani nevědí, že na nemovitosti mají nárok, říká Ivo Popelka z brněnské pobočky úřadu.

„Pokud dědí po babičce, po dědečkovi, a není jim známo, že vůbec měli nějaký majetek, a tím, že to nebylo projednáno v dědictví, je tam i spousta případů, kdy majetek je zapsán na už nežijící osoby,“ podotýká.

Dohledat potřebné doklady ale může být těžké, upozorňuje ředitelka brněnského pracoviště Katastrálního úřadu Naděžda Vitulová.

„Ten, kdo má rád detektivní příběhy, tak je to opravdu o tom, že bude pátrat jak Sherlock Holmes. Je to hrozně složité,“ dodává.

Pokud se vlastníka nepodaří zjistit, po deseti letech se nemovitost bude považovat za opuštěnou a propadne státu.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme