Ceny Thálie čekají na své majitele, každá váza má symbolickou barvu

Ceny Thálie v podobě patnácti skleněných váz, které navrhl Bořek Šípek, zatím stojí pohromadě v zákulisí Národního divadla. Zítra už ale každá bude někde jinde. Rozličným divadelním žánrům náleží jiná, pro ně specifická, barva vázy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kuchta tvoří základ Ceny Thálie | Foto: Matyáš Mařas

Celkem patnáct herců, tanečníků a operních nebo muzikálových interpretů a interpretek si dnes večer z Národního divadla odnese Ceny Thálie.

Vázy vyrobila sklárna Ajeto v severočeském městě Lindava. Skláři je přivezli přímo do Národního divadla. Jsou připraveny a pečlivě střeženy v zákulisí. Skleněné vázy pro vítěze jednotlivých kategorií mají různé barvy, které jsou určitým způsobem symbolické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách Cen Thálie se vydala Marie Reslová

„Činoherec do 33 let má zelenou, je to ještě takový zelenáč. Činohra jako taková má modrou vázu, to je nebe. Balet, neumím si představit jinou než bílou. Když se řekne opera, tak to je Carmen v červené. Muzikál je růžový, je takový vzdušný, lehčí,“ popisuje prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Ceny Thálie za mimořádné výkony míří i do menších regionálních divadel. Netouží po nich jen herci. Možná ještě raději se jimi ve svých pracovnách nebo divadelních vitrínách pochlubí jejich divadelní šéfové.

„Ceny Thálie pomáhají ředitelům udržet divadla ve statutu, ve kterém jsou. Pro diváky daného regionu a pro radní, kteří rozhodují o divadle, mají velikou cenu,“ upozorňuje Hromada.

Zda Thálie odjedou s oceněnými do Ostravy, Uherského Hradiště, Českého Těšína nebo zůstanou v Praze, se dozvíme dnes večer. Letošním ceremoniálem, který se uskutečním v pražském Národním divadle, diváky opět provede Antonín Procházka.

Marie Reslová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme