Británie zvažuje přijetí zákona, který by trestal rodiče za emoční strádání dětí
Trvalý nedostatek rodičovské lásky by se ve Velké Británii mohl v dohledné době stát trestným činem. Potrestání emočního strádání dětí má umožnit nový, takzvaný Popelčin zákon. Podle předkladatelů se dosavadní normy soustředí jen na fyzické zneužívání dětí.
Podle odborníků a některých poslanců nepamatuje na případy, kdy jsou děti v rodině v rolích obětních beránků a terčem soustavného ponižování.
„Naše trestní právo nereflektuje plnou šíři citového strádání dětí,“ řekl Daily Telegraphu jeden z iniciátorů Popelčina zákona, konzervativní poslanec Robert Buckland.
Navrhovaná norma má kriminalizovat například úmyslné ignorování dětí nebo dlouhodobou absenci rodičovské lásky.Trestat se bude „úmyslné poškození fyzického, intelektuálního, citového a sociálního vývoje dítěte, jakož i jeho chování.“
O takzvaném Popelčině zákoně informoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek
„Zkazit děti do té míry, že se z nich stanou zločinci nebo asociální jedinci. Řeč je o vážné újmě - práh provinění je nastavený vysoko,“ odmítá námitky kritiků zákona, kteří poukazují na tenkou hranici mezi „jen“ nevhodným a trestným chováním rodičů.
„Není to snaha náhle kriminalizovat chování rodičů, které možná není úplně hezké, ale není to taky žádný zločin,“ dodal Buckland ve vysílání BBC Radio 5 Live.
Návrh zákona počítá s tím, že by se trestně stíhalo třeba chování, kdy rodiče nutí děti být svědky domácího násilí nebo kdy rodiče dělají z dětí obětní beránky, případně na ně uvalují ponižující tresty.
V krajních případech může citová krutost vůči dětem vyústit až v desetiletý pobyt za mřížemi. Nevládní organizace se domnívají, že britští rodiče zanedbávají péči o celkem 1,5 milionu dětí.
Současná právní norma týkající se úmyslného zanedbávání dětí je stará desítky let. Zákon pochází z roku 1933, některé jeho pasáže pak dokonce z roku 1868. Pamatovalo se v něm hlavně na fyzické týrání a zneužívání dětí.
Nová legislativa je nazvaná Popelčin zákon. Jak napsal Daily Telegraph, zlá macecha z Popelky by se svými slavnými úkoly a psychickým terorem vyvázla s čistým trestním rejstříkem.
Vláda, která nakonec iniciativu podpořila, se k plánu stavěla dlouho odmítavě a tvrdila, že novela není zapotřebí. Hlavní průlom se podařil charitativní organizaci Action for Children, která spustila kampaň za změnu zákona v dubnu 2012.