Británie zvažuje přijetí zákona, který by trestal rodiče za emoční strádání dětí

Trvalý nedostatek rodičovské lásky by se ve Velké Británii mohl v dohledné době stát trestným činem. Potrestání emočního strádání dětí má umožnit nový, takzvaný Popelčin zákon. Podle předkladatelů se dosavadní normy soustředí jen na fyzické zneužívání dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle odborníků a některých poslanců nepamatuje na případy, kdy jsou děti v rodině v rolích obětních beránků a terčem soustavného ponižování.

„Naše trestní právo nereflektuje plnou šíři citového strádání dětí,“ řekl Daily Telegraphu jeden z iniciátorů Popelčina zákona, konzervativní poslanec Robert Buckland.

Navrhovaná norma má kriminalizovat například úmyslné ignorování dětí nebo dlouhodobou absenci rodičovské lásky.Trestat se bude „úmyslné poškození fyzického, intelektuálního, citového a sociálního vývoje dítěte, jakož i jeho chování.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O takzvaném Popelčině zákoně informoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek

„Zkazit děti do té míry, že se z nich stanou zločinci nebo asociální jedinci. Řeč je o vážné újmě - práh provinění je nastavený vysoko,“ odmítá námitky kritiků zákona, kteří poukazují na tenkou hranici mezi „jen“ nevhodným a trestným chováním rodičů.

„Není to snaha náhle kriminalizovat chování rodičů, které možná není úplně hezké, ale není to taky žádný zločin,“ dodal Buckland ve vysílání BBC Radio 5 Live.

Návrh zákona počítá s tím, že by se trestně stíhalo třeba chování, kdy rodiče nutí děti být svědky domácího násilí nebo kdy rodiče dělají z dětí obětní beránky, případně na ně uvalují ponižující tresty.

V krajních případech může citová krutost vůči dětem vyústit až v desetiletý pobyt za mřížemi. Nevládní organizace se domnívají, že britští rodiče zanedbávají péči o celkem 1,5 milionu dětí.

Vězeň (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Současná právní norma týkající se úmyslného zanedbávání dětí je stará desítky let. Zákon pochází z roku 1933, některé jeho pasáže pak dokonce z roku 1868. Pamatovalo se v něm hlavně na fyzické týrání a zneužívání dětí.

Nová legislativa je nazvaná Popelčin zákon. Jak napsal Daily Telegraph, zlá macecha z Popelky by se svými slavnými úkoly a psychickým terorem vyvázla s čistým trestním rejstříkem.

Vláda, která nakonec iniciativu podpořila, se k plánu stavěla dlouho odmítavě a tvrdila, že novela není zapotřebí. Hlavní průlom se podařil charitativní organizaci Action for Children, která spustila kampaň za změnu zákona v dubnu 2012.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme