Všechny pražské přívozy jsou opět v provozu. Přes Vltavu budou převážet až do října

Všechny pražské přívozy jsou po zimě opět v provozu. Ke dvěma, které fungují celoročně, se v sobotu ráno přidaly další tři. Přes Vltavu se tak lidé snadno dostanou v oblasti Sedlce, Podbaby, Výtoně, Lihovaru a Nádraží Modřany. Stačí jim k tomu pouze lístek na městskou hromadnou dopravu nebo platná Opencard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský přívoz P5 vede podél Palackého náměstí na Císařskou louku | Foto: Filip Jandourek

„V průměru převezeme minimálně 200 lidí denně, ve špičce je to i 2000. Ale taková klasická špička přes víkend je 600 lidí denně,“ říká převozník Martin Kožený, který obsluhuje přívoz P5 na trase Výtoň - Smíchov a Císařská louka.

„Je to naše lodička, je přizpůsobená k tomu, aby sjela na mělčiny. Dokonce dokáže sjet i jez, ale doufám, že k tomu nedojde,“ popisuje cestou z Výtoně na Smíchov schopnosti lodě typu naháč Martin Kožený.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zahájení provozu pražských přívozů natáčela redaktorka Veronika Štefanová

Loď na této trase provozuje společnost, která má na starosti i přívozy P1, P2 a P6. Pro letošní plavební sezonu připravila některé novinky:

„Přívoz P2, který spojuje Podbabu a Podhoří, bude teď v sezoně posílený o další lodičku, takže tam budou jezdit lodě dvě. Přívoz P6 v letošním roce trochu změnil jízdní řád: bude jezdit až od osmi hodin ráno, ale bude jezdit déle - až do osmé hodiny večerní,“ přiblížila Kateřina Přibylová.

Na Vltavu se po zimním spánku vrací i loď Josefína: „Začali jsme podle jízdního řádu. To znamená, že jsme poprvé vyjeli v sobotu v sedm hodin. Jezdíme třikrát za hodinu a plavba trvá tři čtyři minutky.“

Pražský přívoz P5 vede podél Palackého náměstí na Císařskou louku | Foto: Filip Jandourek

„Jezdíme podle tarifu, takže základní jízdenka nebo Opencard nebo nově - to je hlavně pro turisty - akceptujeme i Prague Card. Jezdíme od 7 do 22 hodin ve dvousměnném provozu,“ komentovala v průběhu jedné z prvních plaveb fungování přívozu P3 Andrea Vlčková, která má provoz lodi Josefína na trase Lihovar - Veslařský ostrov na starosti.

Na Josefínu se vejde dvanáct osob. Může převážet i kola a kočárky a přístup na palubu je bezbariérový. Přívozem P3 si zkracuje cestu i slečna Helena: „Využívám ho, protože tudy jezdím na tréninky. Přes vodu to mám blíž a nemusím chodit tak daleko.“

Až do konce října můžou zájemci využít přívozy P3, P5 a P6. Přívozy P1 a P2 jsou v provozu celoročně.

Zastávka přívozu na pražském nábřeží | Foto: Filip Jandourek

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme