Majitelé popraskaných bytů v Prague Marina zvažují, jak se domoci odškodnění

Majitele bytů v luxusním komplexu Prague Marina v Praze-Holešovicích překvapilo, že za narušení statiky domu neponese nikdo trestní odpovědnost. Případné náhrady škody se tak musí domáhat v občanskoprávním sporu, což někteří z nich skutečně zamýšlejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina, který byl evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit | Foto: ČTK

Místo romantického bydlení s výhledem na řeku se museli obyvatelé komplexu Prague Marina několikrát stěhovat do hotelů nebo k příbuzným. Mohla za to narušená statika bytů. Nosná konstrukce budovy se začala hýbat přesně před dvěma lety.

„Já bych řekla, že je veřejným tajemstvím v Praze, že Prague Marina je špatně postavena – na písku vedle vody, přijde mi, že Metrostav je jeden velký monopol v České republice a nic se s tím prostě nedělá,“ poznamenala jedna z majitelek bytů, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o sporu ohledně praskajících bytů v komlexu Prague Marina natočila redaktorka Veronika Hlaváčová

Ta si stěžuje, že cena bytu kvůli problémům výrazně klesla. Zvažuje proto další právní kroky.

Domáhat se případného odškodnění však bude muset v občanskoprávním řízení. Trestný čin nikdo nespáchal ani podle vyšetřovatelů, ani podle státního zástupce Šimona Vavrečky.

„Z mého hlediska je ta věc ukončena, protože jsem spis přezkoumal a výsledky znaleckých posudků jsou jednoznačné v tom směru, že dům jako takový se zřítit nemohl, i v případě, že by vzpěry zkolabovaly,“ uvedl Vavrečka.

Původně přitom hrozily tresty za nedbalostní obecné ohrožení celkem čtyřem lidem.

Škoda v případu přesáhla deset milionů korun. Developer Lighthouse Group se k tématu případného odškodnění nechce vyjadřovat.

Opravu zborcené konstrukce platil stavitel – firma Metrostav. Podle vyjádření jeho mluvčího Františka Poláka už si nájemníci Prague Mariny nemají proč stěžovat.

„Dneska je objekt v pořádku, plně funkční, plně obyvatelný a nic jeho užívání nebrání. Ta oprava je definitivní, nic víc se tam nechystá. My jsme samozřejmě ještě potom, co jsme to opravili, monitorovali, jestli nedochází k nějakým poklesům, a všechna měření ukázala, že je všechno v pořádku,“ uvedl Polák.

kov, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme