Dospělí nemusí mít na kole helmu, odborníci ji doporučují

S příchodem pěkného počasí začíná cyklistická sezona a také období, kdy přibývá úrazů na kole. Cyklisté by proto neměli podcenit přípravy před tím, než se vydají na cestu. Je nutné mít dobře padnoucí a atestovanou helmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté mají o novou cyklostezku u Čáslavi zájem | Foto: Michal Trnka

„Helma musí být kvalitní a musí zaručit účinnou ochranu hlavy v případě nehody. Přilba musí dobře sedět. Lidé by si neměli kupovat přilby přes internetové obchody. Je důležité, aby si ji zkusili,“ vysvětluje Zuzana Ambrožová z Besipu.

Cyklistická helma pro dospělé zatím nebude povinná, někteří lidé by ale nutnost přilby i reflexních prvků uvítali. „V Praze je to určitě důležité. Já se bez helmy v Praze bezpečně necítím,“ říká jedna z cyklistek v hlavním městě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si správně vybrat helmu na kolo se ptal Jaroslav Gavenda

Na kole by měl mít každý cyklista odrazky červené a bílé barvy, oranžové na pedálech. Při zhoršené viditelnosti je také dobré, aby cyklista na sobě měl například reflexní pásky na nohách.

„Na nohách jsou pásky viditelnější. Když řidič jede a vidí cyklistu před sebou, potkávací světla svítí na nohy. Tím, že se nohy pohybují, má větší šanci zachytit cyklistu rychleji,“ všímá si Zuzana Ambrožová.

Na českých silnicích loni zemřelo 58 cyklistů, většina z nich neměla přilbu

Číst článek

Řidič auta uvidí cyklistu s reflexními prvky až na vzdálenost 200 metrů. Možné je použít také reflexní vestu, která je výhodná, protože je větší a tedy viditelnější. Přesto, že na bezpečnost dbají čeští cyklisté pořád více, jsou i nedostatky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnosti i rozvoji cyklistiky mluvil cyklokoordinátor rozvoje cyklistické dopravy v ČR Jaroslav Martinek

„Podmínky tu nejsou příjemné a snadné. Nedostatek je v infrastruktuře, která na některých místech míchá cyklisty s auty tam, kde to není žádoucí,“ upozorňuje na hlavní nedostatek Vratislav Filler z občanského sdružení Auto*Mat.

V roce 2013 v Česku zemřelo při nehodách 48 cyklistů, kteří neměli helmu. To je 83% ze všech usmrcených.

Cyklistická přilba | Foto: Michal Jindra

Jaroslav Gavenda, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme