Chladicí věže v Dukovanech by nemusely odolat silné vichřici, stavějí se záložní

Chladicí věže v Dukovanech může podle odborníků strhnout i silná vichřice. Právě dnes proto začínají dělníci stavět věže záložní, které by v případě pádu hlavních měly zajistit chlazení elektrárny a zabránit jaderné katastrofě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Ventilátorové věže mají zajistit elektrárně chlazení bezpečnostních systémů i v případě dalších živelních pohrom, například zemětřesení.

„Když nám spadne věž do vody, tak budeme mít problém, jak chladit ty nejdůležitější spotřebiče. Proto jsme se rozhodli – a je to akce hodně finančně náročná – provádět speciální chlazení této důležité technické vody,“ vysvětluje ředitel elektrárny Jaroslav Jakub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení stavby záložních chladicích věží v Dukovanech sleduje reportér Michal Malý

Jakkoli vypadají současné chladicí věže elektrárny zvenku mohutně, je to jen železná konstrukce potažená betonem. Síla stěny v nejužším místě je jen 12 centimetrů.

Odborníci spočítali, že chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany by mohl shodit vítr o síle 240 kilometrů v hodině. Nejsilnější náraz větru při orkánu Kyrill měl 216 kilometrů v hodině.

Nové záložní věže připomínají obří klimatizaci. Betonový objekt s ventilátory je 40 metrů dlouhý, 27 metrů široký a 16 metrů vysoký. Pro každý blok dukovanské elektrárny budou celkem tři.

Záložní věže pro první a druhý blok, které se začaly stavět dnes, musí být hotové do příštího roku. To budou Dukovany žádat pro tyto dva bloky o prodloužení provozu.

Michal Malý, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme