Český Krumlov uvažuje o stavbě nové čističky. Ta současná jde do dražby

Českokrumlovská čistírna odpadních vod se bude dražit. Město ji chce koupit, protože ale není jisté, jestli čističku v dražbě skutečně získá, vznikají zároveň plány na stavbu nové. Radní už vybrali i lokalitu – pod kruhovým objezdem U Trojice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod Třebíč. Hlavní výtok z čistírny do řeky Jihlavy | Foto: Michal Malý

Čistírna odpadních vod funguje v Českém Krumlově více než 20 let. Prochází jí také voda z nedaleké obce Větřní.

Je v soukromých rukou a od roku 2012 sloužila jako zástava za 150milionový úvěr. Proto jde teď do dražby.

„Chtěli bychom čistírnu získat, ale v případě, že by ji získal nějaký spekulant, tak budeme stavět svoji vlastní čistírnu,“ říká českokrumlovský starosta Dalibor Carda.

Vedení města se totiž obává, že by obyvatelé v budoucnu museli platit vyšší cenu za stočné. „Jsou tam naprosto neodhadnutelné náklady, které by ta firma mohla přenést na občany města a na čištění odpadních vod,“ vysvětluje starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čistírnu odpadních vod v Českém Krumlově se zajímal redaktor Martin Pokorný

Český Krumlov původně chtěl čistírnu odpadních vod odkoupit přímo, vyjednávání ale skončilo neúspěchem.

„Nepodařilo se nám dopátrat majitele. Chtěl jsem jednat s majitelem jak čistírny odpadních vod, tak toho kanálu. Žádal jsem o osobní schůzku, ale řekli, že to není možné,“ dodává Carda.

Není ani jisté, v jaké výši se cena českokrumlovské čistírny odpadních vod při dražbě zastaví. Náhradním řešením by proto byla stavba nové čističky.

Město už nechalo zpracovat studii, ze které mimo jiné vyplývá, že nová čistička by stála přes 200 milionů korun. Další miliony by spolklo přepojení veškeré kanalizace.


Zvětšit mapu

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme