Proruští ozbrojenci na Ukrajině se navzdory ultimátu nehodlají vzdát úřadům

Ultimátum pro separatisty na východě Ukrajiny dnes ráno vypršelo. Prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov slíbil beztrestnost všem proruským ozbrojencům, kteří složí zbraně. Zároveň pohrozil, že Kyjev nasadí do bojů na východě země armádu. Separatisté se ale očividně vzdát nechystají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští aktivisté hlídkují v ulicích ukrajinského Slavjansku | Zdroj: Reuters

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by proruští ozbrojenci chtěli odevzdat zbraně a opustit okupované budovy policie a městských úřadů ve Slavjansku, kde proti nim včera zasáhly zvláštní jednotky ukrajinského ministerstva vnitra, a dalších devíti městech na východě Ukrajiny. Separatisté naopak budují další barikády, posilují obranu měst a připravují se na případný útok ukrajinské armády.

Ve městě Horlivka v Doněcké oblasti zaútočili proruští ozbrojenci petardami a dýmovnicemi na policejní velitelství. Budovu obsadili a útočníci s holemi, kteří vnikli dovnitř a rozbíjeli vybavení, pak donutili odstoupit policejního náčelníka. Dav si vzápětí zvolil nového.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na východě Ukrajiny sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Policie, která se tak přidala na stranu separatistů, se teď snaží ve městě obnovit pořádek. Aktivisté vyzývají občany, aby zachovali klid a nelynčovali odpůrce.

Kyjev do oblasti přesunuje vojáky. Včera létaly nad Slavjanskem vojenské helikoptéry a v okolí hlídkovala obrněná vozidla. Dnes mají dorazit také příslušníci národních gard. Proruští aktivisté ovšem blokují přístupové silnice. Podařilo se jim zadržet už asi tři armádní vozidla, která převážela součásti raketového systému.

Podle odborníka na Rusko a komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka ani Kyjev v tuto chvíli nemá jinou možnost než přitvrdit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad situací na Ukrajině se zamyslel odborník na Rusko a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

„Ukrajina s Ruskem už vlastně jsou v tiché válce, protože jakkoliv to Moskva popírá, kvalitně vyzbrojení vojáci v uniformách, ale bez distinkcí, tam evidentně jsou,“ dodal s tím, že ukrajinští separatisté by prý sami nebyli schopni provést tak perfektně koordinovanou akci.

Ukrajinská Rada pro bezpečnost a obranu ale zatím neuvažuje o vyhlášení výjimečného stavu na východě země. Jednak nemá dostatek loajálních policejních sil, které by kontrolovaly například noční zákaz vycházení, jednak by to prakticky znemožnilo kampaň před prezidentskými volbami. Zavedení výjimečného stavu by podle členů bezpečnostní rady zpochybnilo legitimitu výsledků.

Prozatímní prezident Turčynov také navrhuje vypsání referenda o budoucím uspořádání země. Mohlo by se konat už 25. května spolu s prezidentskými volbami. Turčynov věří, že se Ukrajinci vysloví pro zachování jednotného státu. Východní regiony se ale stále bouří proti kyjevské vládě.

Rada bezpečnosti OSN se ohledně ukrajinské krize na ničem nedohodla

Číst článek

Bezpečnostní služby prý zadržely dalšího ruského důstojníka tajné služby. Celkem jich Ukrajinci v posledních dnech zajali asi osmnáct. Rusko přítomnost svých agentů na Ukrajině stále popírá.

Americké ministerstvo zahraničí teď ale vydalo seznam deseti ruských tvrzení, která označuje za nepravdivá. Podle Washingtonu podněcují nepokoje na východě Ukrajiny ruští agenti, třeba v Doněcku a Charkově.

Washington nesouhlasí také s tvrzením, že se proruských demonstrací účastní výhradně Ukrajinci z vlastní vůle. Poukazuje například na to, že ruské internetové servery otevřeně rekrutují dobrovolníky k cestě na Ukrajinu a k podněcování násilí.

Proruští separatisté na barikádách ve Slavjansku | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Moskva naopak žádá vysvětlení ohledně návštěvy šéfa CIA v Kyjevě. O ukrajinské krizi jednali i ministři zahraničí Německa a Číny. Peking znovu zopakoval, že prosazuje politické řešení.

Česká republika chce na Ukrajinu vyslat své odborníky, aby zemi pomohli s nutnými reformami. Na schválení mise expertů by se dnes měli v Lucemburku domluvit ministři zahraničí zemí Evropské unie. Několik set poradců má Ukrajině pomoci hlavně při reformě soudnictví a policie.

Doněcká oblast. Grafický profil: ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, Robert Mikoláš, Veronika Sedláčková, Libor Dvořák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme