Živnostníci musí do konce týdne na ČSSZ odevzdat přehledy o příjmech a výdajích

Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro osoby samostatně výdělečně činné neskončily. Do 2. května je nutné České správě sociálního zabezpečení odevzdat přehledy o příjmech a výdajích za rok 2013. Platí to i pro toho, kdo si jen přivydělával ke své hlavní práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká správa sociálního zabezpečení | Foto: Alena Palečková

Na termín 2. května by neměli zapomínat živnostníci a lidé takzvaně na volné noze. Komu daňové přiznání zpracovává daňový poradce, a má tak termín pro odevzdání prodloužen do 1. srpna, musí toto úřadům do pátku také oznámit a doložit.

Ti, kteří od nového roku změnili zdravotní pojišťovnu, musí přehled o příjmech a výdajích doručit jak na svou bývalou zdravotní pojišťovnu, u které byli pojištěni během celého roku 2013, tak také své stávající pojišťovně.

Pro lidi, kteří si přivydělávali ke svému hlavnímu pracovnímu poměru, je podstatný vedlejší zdroj příjmu. Nemusí dodržet minimální vyměřovací základ, který platí pro OSVČ vykonávající hlavní činnost. Sociální i zdravotní pojištění doplatí podle skutečného zisku.

Do zisku ve výši 62 121 korun za celý rok 2013 se sociální pojištění neplatí. Přesto musí tento přehled včas odevzdat.

Nedoplatky zaplatit do osmi dnů

Běžný živnostník musel i během loňského roku platit pravidelné měsíční zálohy. Teď zaplatí ještě nedoplatek, pokud mu vznikl. A to do osmi dnů po odevzdání přehledu.

Zároveň se změní podle aktuálních výsledků výše vypočítané zálohy. Tu v nové částce bude muset živnostník zaplatit už za měsíc, kdy přehled odevzdal.

Pokud živnostníci přehled zapomenou odevzdat, mohou jim úřady samy vypočíst pojistné takzvaně v pravděpodobné výši, a to včetně penále. Což bývá vyšší. A také dostanou pokutu. Zdravotní pojišťovna může za neodevzdání přehledu uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun, správa sociálního zabezpečení pak až do výše 20 tisíc korun.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme