Nové sankce Evropské unie se dotknou ruského vicepremiéra i lídrů separatistů

Evropská unie dnes zveřejnila jména dalších 15 osob, kterým kvůli ukrajinské krizi zmrazí majetek a zakáže vstup do členských zemí. Sankce se nově dotýkají například ruského vicepremiéra Dmitrije Kozaka, náčelníka generálního štábu ruské armády Valerije Gerasimova či šéfa vojenské rozvědky GRU Igora Serguna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov na snímku z května 2013 | Zdroj: Reuters

Na rozšíření seznamu, který tak nyní zahrnuje 48 osob, se unijní státy definitivně dohodly v pondělí. V oficiálním věstníku ho publikovaly dnes.

Sankce byly uvaleny také na šest vůdců proruských separatistických skupin, které operují na jihovýchodě Ukrajiny.

Na seznamu je i muž vystupující pod jménem Igor Strelkov. Unie ho identifikovala jako příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU. Ukrajinská média uvádějí, že Strelkov je plukovníkem GRU a jeho skutečné jméno zní Girkin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sankcích Evropské unie mluvil komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Podle nepotvrzených informací se tento muž podílel na přípravě akce proti evropským vojenským kontrolorům, které zadržují separatisté ve východoukrajinském Slavjansku.

Evropské sankce už dopadly na blízké spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina, nejvyššímu ruskému vedení se ale zatím vyhýbají. Podle komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka je důvodem naděje, že se s Rusy ještě půjde dohodnout.

„Pro nejvyšší patro ruské politiky je to stejně hodně nepříjemné, protože to bude znamenat, že málokdo z rozhodujících hráčů bude moci vycestovat ven. Vidíme, že se to například nevztahuje na ministra zahraničí Lavrova, protože by se tím omezil prostor pro případná diplomatická jednání. Vidíme, že se sankce nevztahují ani na premiéra Dmitrije Medveděva,“ dodává.

O dopadu sankcí se pochybuje

Evropská unie sankce zdůvodňuje aktivním porušováním územní celistvosti a suverenity Ukrajiny ze strany konkrétních osob, zatím se tedy netýkají žádných firem.

Velvyslanci Evropské unie už ale pracují na způsobu, jak sankce právně podložit, aby unie mohla – stejně jako Spojené státy – postihnout také právnické osoby.

Účinek sankcí zatím podle Dvořáka není skoro žádný. „Ale všichni, zejména ekonomičtí experti, upozorňují na to, že sankce každopádně zvýší odtok kapitálu z Ruska. Rusko je těsně před recesí a může se tedy stát, že sankce ji ještě prohloubí,“ upozorňuje.

Rusko připustilo, že se ho sankce Západu vážně dotknou. Především průmyslu a bank

Číst článek

Šéfka unijní diplomacie Catherin Ashtonová dnes zároveň znovu odsoudila násilnosti na Ukrajině, útoky na novináře, zadržení mezinárodních pozorovatelů i atentát na charkovského starostu Gennadije Kernese.

Moskvu vyzvala ke konkrétním činům, kterými by naplnila ženevskou dohodu Ukrajiny, Ruska, Spojených států a Evropské unie o mírovém řešení ukrajinské krize.

Ukrajinští separatisté ovšem podmiňují propuštění mezinárodních pozorovatelů zrušením sankcí Evropské unie. Prohlásil to vůdce vzbouřenců ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov.

ČTK, Ondřej Bouda, Libor Dvořák, krw, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme